Pastāsti par vietu
lv

Laski - Cmentarz leśny (zakładowy)

Pievienot bildi!
Piesaistītie:
20apskatīt sarakstu
Aktīva no:
04.11.1929
Adrese:
Laski ul. Brzozowa 75
Politiskā teritorija:
warszawski zachodni
Platība:
1.00 ha
Kapa vietas, pieminekļi:
0

Cmentarz leśny w Laskach, nazywany inaczej cmentarzem zakładowym, znajduje się w Laskach w gminie Izabelin, na terenie Zakładu dla Niewidomych.

Historia

Cmentarz znajduje się w północno-zachodniej części Zakładu dla Niewidomych w Laskach, w lesie sosnowym na skraju Puszczy Kampinoskiej. Cmentarz powstał w latach 20. XX wieku wraz z Zakładem dla Niewidomych i spoczywają tutaj wyłącznie zasłużeni dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, jego przyjaciele, pracownicy oraz w równych rzędach siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, opiekujące się Zakładem. Leżą tu również przedstawiciele katolickich kręgów warszawskiej inteligencji, od czasów przedwojennych związanej duszpastersko i duchowo z Laskami i siostrami franciszkankami.

Cmentarz ten nie jest duży i położony jest nieco na uboczu, a groby na nim są bardzo skromne, szczególnie zakonne. Pośrodku cmentarza znajdują się groby założycieli Zakładu - tu pochowana jest hr. Elżbieta Róża Czacka, ks. Antoni Marylski, ks. Władysław Korniłowicz (grób symboliczny, ciało po ekshumacji w kościele św. Marcina w Warszawie) i inni. Dalej znajdują się groby ludzi zasłużonych nie tylko dla Zakładu, ale dla polskiej literatury, nauki i kultury, takich jak Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Stanisław Stomma, Jan Lechoń, także politycy, uczeni i architekci.

Avoti: wikipedia.org

Nav notikumu

Birkas