Liepājas teātris
- адрес:
- Teātra iela 4, Liepāja, LV-3401, Latvija
- Координаты:
- 56.5099047,21.0148841
Liepājas teātris ir augstu ideālu lolojums. To vārdā dakteris Ernests Ekšteins, kas no Elkuzemes muižas zemniekiem izsities līdz mācītam cilvēkam, 1906. gadā piedalās Dramatiskās biedrības dibināšanā, uzņemas tās vadību, vāc ziedojumus un ziedo pats, lai tikai 1907. gada 11. martā varētu notikt Čehova “Tēvoča Vaņas” izrāde. Bijušajā vešūzī Suvorova ielā 2, starp Drāšu fabrikas strādnieku nameļiem un malkas šķūnīšiem, sāk darbu pirmais profesionālais Liepājas teātris.
Pirmā pasaules kara laikā paliek nepabeigts un tukšs vācu teātrim celtais nams Hāgedorna ielā. 1918. gadā to atdod latviešu teātrim. Pāriešanu uz jaunajām telpām vada Otīlija Muceniece, aktrise un pirmā profesionālā latviešu režisore. Viņa savām rokām vāra vecos dekorāciju audeklus, lai būtu, uz kā mālēt jaunas, spēlē Raiņa un Aspazijas varones, iestudē tikai labu dramaturģiju.
Pirmajās desmitgadēs Liepājas teātrī spožu sliedi atstāj mākslinieki, kuru talants vēlāk pieder visai Latvijai – Paula Baltābola un Tija Banga, Anta Klints un Alfreds Amtmanis-Briedītis, viens no nedaudzajiem latviešu traģiķiem Teodors Lācis, Ēvalds Valters un Emīlija Bērziņa, Emma Ezeriņa un Alfrēda Videnieks, pirmos panākumus gūst režisors Jānis Zariņš un scenogrāfs Herberts Līkums.
Uz ilgu radošu palikšanu atnāk Rūdolfs Štreihfelds-Varkalis, Amālija Mencele, Mirjama Štāle, Ance Silnovska, Visvaldis Silenieks, Pauls Zālītis, Žanis Kopštāls.
Lai noturētu publikas uzmanību, ir jāiestudē daudz un bieži, un ne vienmēr to labāko dramaturģiju. Bet ideālismam atliek vietas – kā pērles mirdz Raiņa “Pūt vējiņi” (1920), “Jāzeps un viņa brāļi”(1926), Annas Brigaderes pasakas un Rūdolfa Blaumaņa dziļi tautiskās lugas, Šekspīra un Šillera traģēdijas, Aleksandra Ostrovska komēdija “Mežs” (1936), ko mūža nogalē iestudē Teodors Lācis, pats ar vērienu spēlēdams klejojošo traģiķi Ņeščatstļivcevu, bet Ē. Valters – komiķi Ščastļivcevu.
Teātra mākslinieciskie vadītāji līdz Otrajam pasaules karam:
1908 – 1914 Teodors Podnieks
1918 – 1921 Otīlija Muceniece
1921 – 1926 Alfrēds Zommers
1926 – 1934 Fricis Rode
Avots: http://liepajasteatris.lv