ua

Karol Rzewuski

Добавить новую картинку!
Дата народження:
29.12.1911
Дата смерті:
08.09.1939
Поховання дата:
09.09.1939
Категорії:
, , Військова людина, Дворянин, Офіцер, Учасник Другої світової війни
Кладовище:
Dąbrowa, Miejsce Pamięci (pl)

Karol Rzewuski , Podchorąży Wojska Polskiego w  27  Pułku Piechoty , w Częstochowie , w 7 Dywizji Piechoty  . 

Karol Rzewuski zginął w czasie walk Wojska Polskiego z niemieckim najeźdźcą dnia 8 września 1939 r. w Ciepielowie , w m. Dąbrowa , w lesie , w powiecie lipskim, województwie mazowieckim. Pochowany w lesie , niedaleko drogi Ciepielów- Lipsko , we wspólnej mogile (siedemnastu żołnierzy Wojska Polskiego).

"Jedyną osobą którą udało się rozszyfrować jest Rzewuski Karol, który pełnił służbę po ukończeniu podchorążówki w 27 pp w Częstochowie. " Taki wpis odnalazłem na stronie www.forum.historia.org.pl  (patrz link na dole strony) . Karol był rocznikiem 1911 i podchorążówkę ukończył w 1934 r.  ale nie w Częstochowie . 

Dlaczego ? , bo w książce pt. "Częstochowscy podchorążowie " Lecha Mastalskiego (wyd. 2008) , nie jest tam wymieniony .  Faktycznie jednak przed wojną mógł tam mieć służbę wojskową , jako pochorąży WP .

Dziwnym wydaje się umieszczenie innego, nieoryginalnego napisu , na dzisiejszym  pomniku , oddającego hołd  żołnierzom tylko jednego pułku  74 Górnośląskiego  PP z Lublińca , pod dowództwem II z-cy dowódzcy pułku  (kwaternistrza) majora Józefa Adolfa Pelca . Na oryginalnym pomniku z 1965 r. napis walczącym Jednostkom Wojska Polskiego  , sprawiedliwe przyznawał chwałę wszystkim walczącym i zapomnianym , którzy do dzisiaj są bezimienni , a brak ich danych tym bardziej nie upoważnia do identyfikacji konkretnego Pułku , do ich reprezentowania , aby w przyszłości nie zawężyć kierunków poszukiwania danych naszych bohaterów .

Dlaczego na steli sąsiedniego grobu-mogiły , przy wysokim krzyżu , jest napis gloryfikujący jeden Pułk i jednego dowódcę , a nie odnosi się , z większą godnością , do pochowanych tam trzydziestu trzech żołnierzy . Nie wiemy kim byli Ci żołnierze , nie staramy się ich poznać , szukać naukowo i medycznie ich tożsamości , poinformować skąd wiemy o nich , że tam są i od kiedy ? Powinniśmy się skupić na pracy w tym kierunku , aby uszanować poświęcenie naszych bohaterów , a nie tyko "modlić się" nad tymi "zapomnianymi" grobami . Odczepmy ten przysłowiowy "kwiatek od kożucha" w swoim myśleniu , rostrzyganiu , co ważne jest dla ustaleń priorytetów , blichtr , czy skromność ?

Zapisujmy dalej karty historii , pamięci . Pamięć , trzeba ją zapełniać , tworzyć potrzebę takiego zobowiązania dla pokoleń.

74 GPP tak jak i 27 PP wchodziły w skład 7 DP , którego dowodztwo mieściło się w Częstochowie .

"Od wielu lat podaje się , że pod Ciepielowem z niemieckim najeźdźcą walczył batalion zbiorczy 74GPP , dowodzony przez mjr J. Pelca . Kilkuletnie badania uwidaczniają zupełnie inny obraz walk , aniżeli powszechnie się podaje . Tak na szybko , co udało się ustalić przez 10 lat badania dokumentów : pod Ciepielowem walczył batalion zbiorczy , tylko nie był to batalion 74 GPP lecz batalion zbiorczy żołnierzy Wojska Polskiego składający się z żołnierzy - 25 PP; 27 PP; 74 GPP; 154PP; WBP-M . Trudno zatem mówić o batalionie z jakiegoś konkretnego pułku piechoty . " Jest to cytat z Forum echodnia.eu - Regiony - Radomsko - Lipsko  , wpis dodany przez Gościa  , napisany 2 września 2017 r. - patrz przechwycony obraz strony (dodaj zdjęcia) .

Tutaj będę wymieniał żołnierzy walcząych pod Ciepielowem i pobliskim Lipsku , których będę poszukiwał w różnych możliwych źródłach dot. kampani wrześniowej w dniach 7-11  :

1. kpt. Karol Czechowski ,WBP-M , d-ca szwadronu czołgów rozpoznawczych TKS , († 8 IX 1939, Lipsko) , możliwe że zginął przy drodze Ciepielów-Lipsko , patrz zdjęcie tankietki TKS , które jest niesamowite , bo mogłaby to być tankietka kapitana. Na pewno walczyła z tymi samymi oddziałami niemieckimi , bo była na drodze , którą poruszały się z Lipska do Ciepielowa . Tą drogą prowadzono jeńców wojennych i przy tej drodze a także w okolicy , mordowano ich , bez świadków; 2. rtm. Leon Podrez († 8 IX 1939, Ciepielów),"To jest bohater"WBP-M; 3. ppor.  Tadeusz Laskowski († 8 IX 1939, Ciepielów) ZdjęcieWBP-M; 4. kpt. Leonard Cholewa († 8 IX 1939, Ciepielów) , 154 PP: 5. Tadeusz KonecznyWBP-M:

Brak nieśmierlelników przy zabitych żołnierzach nie pozwoliło księdzu proboszczowi Ludwikowi Barskiemu w marcu 1941 r. w napisanym zestawieniu , dla PCK , listy poległych dnia 8 września 1939 r. pod Ciepielowem , imiennie ich wymienić . Tylko czterech żołnierzy ma stopień wojskowy , imię i nazwisko, resztę podano tylko w liczbach . W tamtych czasach nie zdążono  tych nieśmiertelników przygotować . Do dzisiaj odszukuje się , zasypane w ziemi , pęki pustych tzw.  "blach" , czyli nieoznaczonych nieśmiertelników z 1939 r. Mogło być , że odebrano je jeńcom , tak jak odzierano ich z mundurów , robiono zdjęcia by pokazać ich , jako partyzantów .

Zidentyfikowani na liście ks. proboszcza Barskiego to :

1. ppor. Bartke Jerzy Eryk ; 2. sierż. Domagała Zygmunt ; 3.sierż. Suwalski Mieczysław ; 4. pchor. Rzewuski Karol

Jerzy Bartke i Karol Rzewuski , wymienieni na liście , według  dzisiejszej wiedzy , służyli  w 27 PP w Częstochowie , a tym samym w 7 DP.  Innych żołnierzy potraktowano jako N.N. (nomen nescio) i nie podano ich przynależności wojskowej .

Jest jeszcze inna lista żołnierzy , która zawiera w/w i jeszcze 38 innych . Z opisu tej listy wynika , że jej twórca nie wiedzial nic o spisie z 1941 r. sporządzonym przez ks. Barskiego , więc można przypuszczać , że jest wiarygodna . Wymienię całą tę listę i chciałbym żeby trafiła w ręce rodzin tych żołnierzy , bohaterów , obrońców naszej ojczyzny , za którą przelewali swoją krew .

Cześć i chwała Bohaterom ! Ich nazwiska powinnny się znaleźć na lśniącym pomniku z Orłem w Koronie , jako przykład niezaborczej kwalifikacji przynależności ludzi , niezbadanej do końca , do poszczególnych jednostek wojskowych .

Wojenne bitwy nie mogą stanowić niczyjej własności , zwłaszcza w temacie pamięci o żołnierzach tam walczących . Tematami , badaniami historycznymi zajmować się będą jeszcze przez wiele lat naukowcy i pasjonaci historii . Pytajmy się właśnie ich , jak skonstruować tekst na nowym pomniku ,  jeśli nie podoba nam się oryginalny , ale o wiele bardziej oddający ducha tamtych wydarzeń. Szukajmy danych bohaterów , nie martwmy się o chwałę pułków , które to też powinny czynić , szukać swoich  bohaterów , przywracać pamięć i odszukać więcej informacji o nich .

Lista żołnierzy (niepełna) , którzy oddali swoje życie za Ojczyznę pod Ciepielowem , we wrześniu 1939 r.

1. ppor. Bartke Jerzy Eryk ; 2. pchor. Rzewuski Karol ; 3. sierż. Ludwig Juliusz ; 4. sierż. Domagała Zygmunt; 5. sierż. Suwalski Mieczysław; 6. wachm. Okular Władysław; 7. plut. Sapisztajn Julian; 8. st. sap. Kisin Borys; 9. bombardier Kwieciński Marian; 10. strzelec Jabłoński Antoni; 11. Lewesiński Antoni; 12. Brewitz Willi; 13. Kaczyński Jan; 14. Andrejew Grzegorz; 15. Miziuk Roman; 16. Wojciechowski Jan; 17. Baliński Stanisław; 18. Włodarak Jan; 19. Kacprzak Wacław; 20. Pazera Franciszek; 21. Szymański Feliks; 22. Karus Lech; 23. Matuszczak Stanisław; 24. Jagusiak Jan; 25. Starkiewicz Marian; 26. Strojec Antoni; 27. Pieskacz Henryk; 28. Urbańczyk Stanisław; 29. Strzelczyk Stanisław; 30. Sibicki Józef; 31. Cierpiał Jan; 32. Atlasik Jan; 33. Marchwiński Edward; 34. Pasieka Stanisław; 35. Drzazga Bolesław; 36. Cwajg Josek; 37. Biernat Franciszek; 38. Mećko Adam; 39. Pyszczyński Stanisław; 40. Obara Jan; 41. Łękawski Antoni; 42. Rutka (z Brzeska)

Ale , ale są jeszcze dwa przydrożne groby , tuż  przy jezdni asfaltowej (ok. 5-7 m od krawędzi) , w lesie  na trasie Dąbrowa - Lipsko , oddalone od oficjalnego pomnika w  kierunku Lipska o ok. 0,8 km . Przy lśniącym pomniku z orłem w koronie , nie ma o nich żadnej informacji. Obok nich, czy w pobliżu , brak jest drogowskazu o miejscu pamięci , o ofiarach martyrologii wojennej , które zwykle bywają w takich miejscach . Brak też jest miejsca na zaparkowanie pojazdu.  Groby leżą obok siebie . Od lewej , od Lipska pochowany jest śp. mjr dr Józef Cesarz z 74 PP , a od prawej śp. płk Józef Adolf Pelc z 74 PP .  Zastanawiające jest to , że dane tych oficerów nie były znane wcześniej księdzu ludwikowi Barskiemu , gdy sporządzał listę zabitych , o której pisałem wyżej . Nie ma ich także na drugiej liście 42 ofiar , żołnierzy .

Nasuwają się tutaj dwa pytania , czy to są prawdziwe groby , i dlaczego w corocznych paradach rocznicowych , w sesjach zdjęciowych nie pokazuje się ich ?

Karol dzięki swojemu dwumetrowemu wzrostowi został zapamiętany przez ludność cywilną i wskazano jego mogiłę bratu, Longinowi Rzewuskiemu, jako miejsce  pochówku Karola wraz z jego żołnierzami . Przez okres wielu lat była tam umieszczona tabliczka na krzyżu " podchorąży Karol Rzewuski".

Zginął w czasie walk , a może został rozstrzelany , jako jeniec wojenny ?! Po wojnie , jedynie miejscowa ludność mogła świadczyć , o tym co się tam wydarzyło . Oczywiście , nie byli naocznymi , bliskimi świadkami walk i śmierci żołnierzy . Takie obserwacje mogłyby się dla nich skończyć tragicznie . Niemcy  posyłali po nich , gdy trzeba było pochować zabitych jeńców .

Wracając jeszcze do poprzedniego pytania o losie polskich jeńców wojennych , można odpowiedzieć pytając , ilu żołnierzy , tutaj dn. 8-09-1939 r. walczących , odezwało się po wojnie ? Według mojej wiedzy była to jedna lub dwie osoby . Odpowiedż jest więc jednoznaczna i niepodważalna , jak te granaty wrzucane przez Niemców do pełnej ludzi Synagogi w Lipsku , o czym wspominam niżej .

 Zbrodnia wojenna w Ciepielowie wymieniona jest na tablicy Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie od roku 1990 : „CIEPIELÓW 9 IX 1939”     https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Ciepielowie_1939

Niemcy pod Ciepielowem zamordowali w ten sposób zdradziecki ok. 300 żołnierzy Wojska Polskiego (jeńców wojennych), a także mordowali ludność cywilną i bez żadnego racjonalnego powodu bestialsko palono ich domy. W pobliskim mieście Lipsko żołnierze niemieccy z Wehrmachtu wrzucili granaty do Synagogi , w której przebywała polska ludność cywilna pochodzenia żydowskiego. Był to dopiero początek wojny, a już pokazała się tzw. "rycerskość" niemieckich żołnierzy Wehrmachtu w wydaniu barbarzyńskim.

I  nie ważne , jakbyśmy liczyli  te ofiary (242 czy 300 zabitych żołnierzy) ,nie przesłoni to faktu jakim barbarzyńskim narodem był wówczas naród niemiecki. 

  W większości współczesnych publikacji, także niemieckich, zbrodnia w Ciepielowie – pomimo skąpego materiału źródłowego – uznawana jest za fakt historyczny.

 Na zdjęciu wykonanym przez Niemców , oprawców , widać zwłoki polskich żołnierzy , odartych z mundurów , leżących w różnych pozycjach w rowie przydrożnym po ich zdradzieckim rozstrzelaniu, właśnie tam w lesie pod Ciepielowem , we wrześniu 1939 r. , dokument historyczny. Możliwe , że na tym zdjęciu jest wśród tych zamordowanych polskich żołnierzy pchor. Karol Rzewuski. 

Książka Janusza Ryta pt. Mord pod Ciepielowem w relacjach i dokumentach, wydana własnym nakładem przez autora w 2009 r ,ISBN: 978-83-919098-0-5, przybliża nas do tamtych czasów i bohaterskiej walki polskich żołnierzy w obronie naszej ojczyzny w 1939 r. we wrześniu.

Jest to tym bardziej ważne ,że żołnierze Ci zginęli zapomnieni i bezimienni , a barbarzyński niemiecki agresor zniszczył także ich wojskowe akta , które spłonęły wraz ze zniszczoną doszczętnie przez Niemców  Warszawą w 1944 roku , po Powstaniu Warszawskim.

Książkę Pana Janusza Ryta pt. Mord pod Ciepielowem w relacjach i dokumentach,   można ściągnąć ze stron Śląskiej Bibloteki Cyfrowej pod adresem internetowym  https://www.sbc.org.pl/dlibra/publication/27283 

 Bardzo dziękuję Panu Wiesławowi Pietrzkiewiczowi za udostępnienie zdjęcia mogiły pchor. Karola Rzewuskiego , ksiązki pt. Bój pod Ciepielowem 1939 r. , której jest autorem , oraz za wiedzę którą się ze mną podzielił w trakcie naszej rozmowy.

 

Karol Rzewuski ur. 29.12.1911 w Warszawie na Nowym Bródnie .

Rodzice Karola  :  Bronisław i Bronisława z d. Remiszewska .

Rodzeństwo Karola 1911 :  Józef 1907 , Maria 1908 , Jadwiga 1910 , Janina 1913 , Longin 1915 , Lucyna 1917 , Narcyza 1919 .

 

Pochowany w lesie , niedaleko drogi Ciepielów-Lipsko .

Blisko mogił Gońca Poczty Polowej - N.N.i mogiły ppor. Jerzego Eryka Bartke

w lesie pod Dąbrową . Las skrywa po dziś dzień położenie tych mogił i tylko

dzięki Leśnikom dotrwały do dnia dzisiejszego .

 

               Cześć Jego pamięci !

 

 

 

Strona www :   Instytut Pamięci Narodowej Straty.pl

             Link :  Szukaj osoby

Strona www :  https://www.sbc.org.pl     Książka Pana Janusza Ryta pt. Mord pod Ciepielowem w relacjach i dokumentach  to jest link do  książki w wydaniu elaktronicznym.

Strona www :  https://pl.wikipedia.org    Zbrodnia w Ciepielowie (1939)

Strona www :  forum.hstoria.org.pl ; wątek :   Mord pod Ciepielowem - zbrodnia wojenna Wehrmachtu w 1939r.

Strona www :  https://mojelipsko.info  81. rocznica masakry w lasach pod wsią Dąbrowa w Gminie Ciepielów!

 

 

 

  Opisał bratanek Karola Rzewuskiego, syn ppor. Longina Rzewuskiego  ,   Michał Rzewuski 

 

немає місць

    loading...

        Iм'я зв'язокТип відносинДата народженняДата смертіОпис
        1Bronisław RzewuskiBronisław RzewuskiБатько17.04.187129.07.1942
        2Bronisława RzewuskaBronisława RzewuskaМама25.10.188802.07.1968
        3Józef Bronisław RzewuskiJózef Bronisław RzewuskiБрат10.02.190716.12.1983
        4Longin RzewuskiLongin RzewuskiБрат05.09.191525.08.2000
        5Jadwiga KotiukJadwiga KotiukСестра29.01.191011.07.1988
        6Janina RzewuskaJanina RzewuskaСестра23.12.191312.08.1978
        7Maria Aleksandra RzeuskaMaria Aleksandra RzeuskaСестра05.09.190820.05.1982
        8Lucyna RzewuskaLucyna RzewuskaСестра29.01.191706.04.2004
        9Narcyza BolesławskaNarcyza BolesławskaСестра29.10.191904.12.2002
        10Józef RemiszewskiJózef RemiszewskiДядя00.00.1885
        11Aleksander RzewuskiAleksander RzewuskiДядя00.00.1875
        12Bolesław RemiszewskiBolesław RemiszewskiДядя00.00.1894
        13Zofia PolkowskaZofia PolkowskaТітка12.02.1898
        14Klaudiusz KotiukKlaudiusz KotiukПлемінник11.07.194002.01.2009
        15Marek RzewuskiMarek RzewuskiПлемінник08.12.194419.04.1945
        16Tomasz RzewuskiTomasz RzewuskiПлемінник12.09.195115.07.1991
        17Wojciech BolesławskiWojciech BolesławskiПлемінник21.02.195225.08.1954
        18Izabela HrynkiewiczIzabela HrynkiewiczПлемінниця07.10.194720.05.2011
        19Janina RzewuskaJanina RzewuskaСвояченица28.11.190927.11.1993
        20Zofia RzewuskaZofia RzewuskaСвояченица29.12.192117.10.1970
        21Aleksy KotiukAleksy KotiukШурин12.02.191521.02.2000
        22Ignacy BolesławskiIgnacy BolesławskiШурин19.12.190824.07.1988
        23Michał RzewuskiMichał RzewuskiДед00.00.182817.03.1910
        24Franciszek RemiszewskiFranciszek RemiszewskiДед14.05.1857
        25Antonina RzewuskaAntonina RzewuskaБабушка00.00.183520.09.1898
        26Julianna RemiszewskaJulianna RemiszewskaБабушка20.10.1858
        27
        Felicjan RzewuskiДедушка00.00.180000.00.1860
        28Michał RzewuskiMichał RzewuskiДвоюродный брат/сестра29.09.191913.10.1972
        29
        Jerzy RemiszewskiДвоюродный брат/сестра24.04.191910.09.1944
        30Piotr RzewuskiPiotr RzewuskiДвоюродный брат/сестра01.03.190730.01.1975
        31Jerzy Eryk BartkeJerzy Eryk BartkeНачальник25.12.189808.09.1939

        Не вказано події

        Ключові слова