de

Ziuta Hartman

Persan haben keine Bilder. Fügen Sie neue Bilder.
Geburt:
05.10.1922
Tot:
19.05.2015
Mädchenname:
Ziuta Rotenberg
Kategorien:
Teilnehmer des Zweiten Weltkriegs
Nationalitäten:
 jude
Friedhof:
Geben Sie den Friedhof

Ziuta Hartman (ur. 5 października 1922 w Kielcach, zm. 19 maja 2015) – żydowska działacza ruchu oporu podczas II wojny światowej, członkini Żydowskiego Związku Wojskowego, uczestniczka powstania w getcie warszawskim. Honorowa Obywatelka Miasta Warszawy.

Urodziła się w Kielcach w rodzinie żydowskiej, gdzie mieszkała przy ulicy Młynarskiej 20. Uczęszczała do Żydowskiej Szkoły Powszechnej i Gimnazjum Żydowskiego, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił jej przystąpienie do matury. Została zadenuncjowana do gestapo przez Polaka za to, że nie nosiła opaski żydowskiej. Później wyjechała do Radomia i następnie do Warszawy, gdzie brała czynny udział w powstaniu w tamtejszym getcie. Była łączniczką Żydowskiego Związku Wojskowego; wielokrotnie przechodziła na stronę aryjską, skąd przenosiła broń, żywność i korespondencję. Opiekowała się rannymi w bunkrze przy ulicy Świętojerskiej. Po jego zdobyciu została wywieziona do Poniatowej, a później do Majdanka. Następnie przeniesiono ją do obozu w Skarżysku-Kamiennej. W 1944 została wywieziona na roboty przymusowe na teren Rzeszy. Trafiła do Lipska, gdzie pracowała w fabryce broni. Tam doczekała wyzwolenia na kilka dni przed oficjalnym zakończeniem wojny.

Po zakończeniu wojny wróciła do Polski i zamieszkała ponownie w Kielcach, gdzie pracowała w Komitecie Żydowskim. Cztery miesiące później razem z mężem wyjechała z Polski. Od 1952 w Izraelu. Mieszkała w pobliżu Tel Awiwu.

 

Ursache: wikipedia.org

Keine Orte

    loading...

        19.04.1943 | Wybuchło powstanie w getcie warszawskim

        Powstanie w getcie warszawskim (jidysz ‏וואַרשעווער געטאָ־אויפֿשטאַנד; warszewer geto-ojfsztand) – zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych, które wybuchło na terenie warszawskiego getta 19 kwietnia 1943 roku. Powstanie w getcie warszawskim trwało do połowy maja 1943 roku. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom, jak również pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była likwidacja getta warszawskiego i stopniowe mordowanie jego mieszkańców, dokonywane w ramach podjętego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów.

        Hinzufügen Speicher

        Schlagwörter