Maciej Piekarski
- Дата народження:
- 21.10.1932
- Дата смерті:
- 14.06.1999
- Категорії:
- Історик, Журналіст, публіцист
- Громадянство:
- поляк
- Кладовище:
- Варшава, Повонзківський цвинтар
Maciej Paweł Piekarski (ur. 21 października 1932 w Warszawie, zm. 14 czerwca 1999 w Warszawie) – polski historyk sztuki, dziennikarz, publicysta, varsavianista – syn Bronisława Piekarskiego i Janiny z Adamskich, ojciec pisarki i dziennikarki Małgorzaty Karoliny Piekarskiej.
Jako dziecko brał udział w powstaniu warszawskim. Był posługaczem filii szpitala Ujazdowskiego na Sadybie. Ukończył historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował 17 lat w Muzeum Narodowym w Warszawie. Był przysięgłym biegłym sądowym w zakresie zabytkoznawstwa i sztuk plastycznych. Pracował też jako wykładowca „Wiedzy o plastyce” w Studium Oświaty i Kultury Dorosłych oraz nauczyciel „Historii Sztuki” w Warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych. Od 1973 roku dziennikarz Telewizji Polskiej w Redakcji Publicystyki Kulturalnej. Współpracował m.in. z programem publicystycznym Pegaz. Od 1982 roku związany z Warszawskim Ośrodkiem Telewizyjnym i Telewizyjnym Kurierem Warszawskim. Przez 10 lat przygotowywał i prowadził program Wiarus – Magazyn Kombatantów Warszawskich, który po jego śmierci przez 2 lata tworzyła córka Małgorzata Karolina Piekarska. W prasie polskiej opublikował kilka tysięcy artykułów związanych z powstaniem warszawskim i II wojną światową.
Stale współpracował z tygodnikiem „Stolica”. Całe życie mieszkał w Warszawie. Najpierw przez długie lata na Sadybie, potem na Żoliborzu, wreszcie na Saskiej Kępie. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.
Ważniejsze nagrody
- 1998 Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy
uchwała nr LXVII/568/98 z dnia 6 kwietnia 1998 r.
Ważniejsze publikacje
- Wiedza o plastyce Biblioteczka Słuchacza Państwowego Zaocznego studium oświaty i kultury dorosłych 1974 – podręcznik dla słuchaczy
- Tak zapamiętałem PIW 1979 – wspomnienia z lat 1939-1945
- Samotna placówka MON 1989 – historia walk o Fort IX („Czerniaków”) we wrześniu 1939
- Glosa do Przedwiośnia w „Niepodległość i pamięć” 1994 – o powrocie rodziny z Baku po 1920 roku
Ciekawostki
- imię Macieja Piekarskiego nosi sala wystawowa w Muzeum Katyńskim zorganizowanym na terenie Fortu IX („Czerniaków”)
- Imię Macieja Piekarskiego nosi studio telewizyjne w TVP, z którego emitowane są programy TVP Warszawa m.in. Telewizyjny Kurier Warszawski
Джерело: wikipedia.org
немає місць
Не вказано події