ua

Włodzimierz Jan Kawecki

Ppor. piech. rez. Włodzimierz Jan Kawecki s. Bolesława i Krystyny z Abstorskich, ur. 26 V 1905 w Jaworznie. W 1918 mając 13 lat walczył o Lwów. Absolwent Wydziału Rolno-Lasowego Politechniki Lwowskiej i SPRPiech. Pełnił służbę w 12 pp. Inżynier leśnik, artysta malarz i grafik, brak dalszych danych.

MKat., Zbiór rel. i opr.; J. Tucholski, Mord w Katyniu.

***

Włodzimierz Jan Kawecki (ur. 26 maja 1905 w Jaworznie, zm. wiosna 1940 w Charkowie) – polski malarz, poeta, grafik, inżynier leśnik, podporucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej.

Był synem Bolesława i Krystyny z Abstorskich. Uczestnik walk o Lwów w 1918 podczas wojny polsko-ukraińskiej (miał wówczas 13 lat). Absolwent Wydziału Rolno-Lasowego Politechniki Lwowskiej z tytułem inżyniera leśnika, a następnie Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty. Pełnił służbę w 12 Pułku Piechoty. Autor publikacji i broszur związanych z leśnictwem i Żywiecczyzną.

Wobec zagrożenia konfliktem, w 1939 został zmobilizowany, a po wybuchu II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez sowietów. Był przetrzymywany w obozie starobielskim. W 1940 wraz z jeńcami osadzonymi w Starobielsku został przewieziony do Charkowa i rozstrzelany przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Charkowie oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji biura politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 (część zbrodni katyńskiej). Zamordowani jeńcy są pochowani na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie w Piatichatkach.

Wybrane publikacje

  • Lasy Żywiecczyzny, ich teraźniejszość i przeszłość (Polska Akademia Umiejętności; Kraków; 1939; ponowne wydanie w 2014)
  • Zima na Żywiecczyźnie (Żywiec; 1938)
  • Żywiecczyzna (Wydawnictwo Ministerstwa Komunikacji : Nowoczesna Spółka Wydawnicza; 193?)

Upamiętnienie

W 2007 pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika.

17 września 2010 w ramach akcji „Katyń... pamiętamy” / „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, w Jaworznie został zasadzony Dąb Pamięci w sposób zbiorowy upamiętnia dziewięć ofiar zbrodni katyńskiej, w tym Włodzimierza Kaweckiego. Ponadto w kwietniu 2011 w Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie zasadzono Dąb Pamięci honorujący Włodzimierza Kaweckiego (posadziła go córka Barbara Kawecka).

 

Джерело: wikipedia.org, radaopwim.gov.pl

немає місць

    loading...

        Не вказано події

        Ключові слова