ua

Vasilijs fon Rotkirhs

Дата народження:
00.00.1818
Дата смерті:
00.00.1891
Категорії:
Барон, Драматург, Перекладач, Письменник, Полководець
Кладовище:
Встановіть кладовищі

Vasilijs fon Rotkirhs 1818-1891 ģenerālleitnants, barons, tulkotājs, dramaturgs, rakstnieks.

1837.g. iestājās kā junkers Galīcijas mednieku pulkā.

Ar literāro daiļradi sāka nodarboties I9. gs. 40.gados.

Pirmais izdevums “Страшный гость. Литовская поэма взятая из народных поверий” (Varšava, 1844) – A.Mickeviča dramatiskās poēmas “Дзяды” 5.daļas tulkojums, kā arī 16 dzejas darbi.

1847.g. norīkots par placdarma adjutantu Dinaburgas cietoksnī, kur nodienēja 12 gadus.

Sadarbojās ar Dinaburgas N.Hāgeļstroma teātri, sarakstījis vairākas lugas, pārveidotas pēc A.Bestuževa-Marļinska stāstiem “Kapteinis Belozors” un “Fregate Nadežda”, A.Dimā romāna “Grāfs Monte Kristo, Halevi operas “Žīdiete”.

1861.g. kļuva par Īpašās kancelejas vicedirektoru kara stāvokļa lietās pie Polijas Karalistes pārvaldnieka, piedalījās 1863.g. poļu dumpja apspiešanā un Varšavā tika ievainots ar saindētu dunci.

Vēlāk pārcelts uz žandarmu korpusa pārvaldi.

Ieņēma augstus žandarmērijas posteņus Odesā, Moģiļevā, Minskā.

No 1868.-1873.g. Mītavas-Rīgas-Orlas dzelzceļa žardarmērijas pārvaldes priekšnieks.

No 1882.g. priekšnieks Viļenas žandarmērijas pārvaldē, veltot brīvo laiku literatūrai. Viļenas periods iezīmējas ar memuāraprakstiem izdevumos “Русский архив” un “Русская стaрина” ar pseidonīmu “Teobalds”. Ar atsevišķiem izdevumiem: “Спартанка. Эпизод из событий 1863 года”, “Необыкновенный феномен в Кандийском море”( par Santorinas vulkāna izvirdumu), “Озеро Девичье око. Эпизод из жизни королевы Боны”.

1887.g. iestājas Maskavas teātra rakstnieku biedrībā, laiž klajā komēdiju “Vagonā”, drāmas “Rigoleto”, “Lukrēcija Bordžia”, “Leitnants Belozors” ,”Žīdiete”; presē publicē apskatus par teātrālajiem uzvedumiem un kolektīviem.

Ir savācis bagātīgas ziņas par lietuviešu mitoloģiju un sagatavojis izdošanai “Pilnu lietuviešu mitoloģiju un dažādu rakstnieku domu apkopojumu par to”.

Sacerējums, kas pārsniedza 700 lappuses un iekļāva sevī desmitiem ilustrāciju, tika uzdāvināts Zinātņu akadēmijas rokrakstu bibliotēkai.

Viļņā bija izdoti tikai “Pilnās lietuviešu mitoloģijas” un “Lietuviešu pagānisma aprakstu” fragmenti.

1890.g. rudenī atstāja dienestu ģenerālleitnanta pakāpē.

Sagatavoja un izdeva piecās atsevišķās grāmatās “Teobalda atmiņas”, kura, citu starpā, satur plašu informāciju par Dinaburgu.

1890.g. līdz ar dienesta karjeras beigām izdevumā “Русская старина” bija atklāts pseidonīma “Teobalds” noslēpums – barons fon Rotkirhs.

Apglabāts Viļņā, Jefrosiņjas kapsētā.

 

 

Avots - http://dinaburgascietoksnis.lcb.lv/

немає місць

    loading...

        Не вказано події

        Ключові слова