ua

Suņs Veņs

Добавить новую картинку!
Дата народження:
12.12.1866
Дата смерті:
12.03.1925
Додаткові імена:
Suņs Jatsens, Sūn Yìxiān, Sūn Wén
Категорії:
Політик, публіцист
Громадянство:
&nbs
Кладовище:
Встановіть кладовищі

 

Suņs Jatsens (孫逸仙, Sūn Yìxiān, 1866.-1925.) īstajā vārdā Suņs Veņs (孫文, Sūn Wén) – ārsts, politiķis, publicists, revolucionārais demokrāts.

Dzimis 1866. gada 12. novembrī, Dienvidķīnā netalu no Kantonas (Guandžou) - Sjanšanas apriņķa Cuihenčunas (翠亨村, Cuìhéngcūn) ciemā zemnieku Sunu ģimenē. Vecāki deva vārdu Veņs (vēlāk Demiņs - Sun Deming, 孫德明). Pamatizglītību ieguva vietējā skolā, bet kad 13 gadu vecumā pārcēlās uz dzīvi Havaju salās pie vecākā brāļa, turpināja mācīties tur anglikāņu misionāru skolā. Mācījās Honolulu medicīnas skolā. 1883. gadā atgriezās Ķīnā. Studēja medicīnu, 1892. gadā absolvējis koledžu Honkongā (Hong Kong College of Medicine for Chinese), iztiku pelnīja kā ārsts Makao.

1894. gadā, pēc varas iestāžu atteikuma izskatīt viņa piedāvāto valsts modernizācijas programmu, izveidoja revolucionāru organizāciju „Ķīnas atdzimšanas savienība“ ar mērķi gāzt Cjinu dinastiju un atjaunot Minu dinastijas varu. 1895. gadā pēc neveiksmīga mēģinājuma noorganizēt dumpi, emigrēja. Uzturējās Eiropā, ASV, Kanādā un Japānā, apgūdams Rietumu demokrātisko un sociālistisko kustību idejas un pieredzi, dibinādams kontaktus ar ķīniešu imigrācijas aprindām, vākdams naudas līdzekļus pretošanās kustības organizēšanai. Šajā laikā sāk lietot pseidonīmus "Rixin" (日新), "Jatsens" (逸仙, Yìxiān). Savos uzskatos kļuva visai tuvs t.s. sociālrevolucionāriem. 1905. gadā viņam pēc Eiropas kreiso kustību parauga izdevās apvienot lielāko daļu pretvalstisko organizāciju vienā aliansē „Tunmenhui“ ("Apvienotā alianse"). Par kopīgu politisko platformu izvirzīja 3 principus: „nācijas princips“ (Ķīnas nacionālā neatkarība no lielvalstīm), „tautas varas princips“ (monarhijas gāšana un demokrātijas ieviešana) un „tautas labklājības princips“ (sociālās nevienlīdzības mazināšana), postulējot, ka Ķīna var izveidoties par labklājības valsti, izvairoties no kapitālistiskās saimniekošanas sistēmas ieviešanas. Ekonomiskās programmas pamatprasība bija „ierobežot kapitālu“, t.i. nacionalizēt ārvalstu un vietējo lielkapitālu, veicinot sīkās un vidējās uzņēmējdarbības attīstību. Aktīvi publicējās. Galvenais darbs ir „Sun Veņa mācība“.

Pēc 1911. gada Siņhajas revolūcijas uzvaras, 1912. gada janvārī atgriezās Ķīnā, kur bija ievēlēts par tikko nodibinātās Ķīnas republikas pagaidu prezidentu. 14. februārī atteicās no amata par labu impērijas kādreizējam premjerministram ģenerālim Juaņam Šikajam. 1912. gadā nodibināja Guomiņdana partiju. 1913. gadā aicināja uz otro revolūciju, taču viņa partija tika aizliegta, bet pašam nācās emigrēt uz Japānu. 1917. gadā no Pekinas padzītais parlaments Kantonā (Guandžou) pilsētā ģenerāļa Čeņa Dzjunmina spēku aizsardzībā ievēlēja t.s. Dienvidķīnas valdību ar Jatsenu priekšgalā. Atgriezies dzimtenē, viņš tika pasludināts par “Dienvidķīnas ģenerālisimusu”, pēc tam Jatsenu ievelēja arī par Ķīnas republikas ārkārtas prezidentu. 1922. gadā Čeņs Dzjunmins un Suņs Jatsens no sabiedrotajiem kļuva par pretiniekiem un, kaut 1923. gadā valdībai uzticīgie karaspēki guva uzvaru, Jatsens uzskatīja, ka bez ārējās palīdzības nevarēs noturēt varu, un vēl vairāk – nevarēs īstenot sen lolotos ziemeļu karagājiena plānus, lai apvienotu visu valsti. Suņs Jatsens izšķīrās par „dienvidu valdības“ un Guomiņdana sadarbību ar PSRS un Ķīnas komunistisko partiju, Ķīnas kā spēcīgas lielvalsts izveidošanas vārdā. 1923. gadā Jatsens reorganizēja Guomindanu, izveidojot revolucionāro valdību, kas vēlāk tika pasludināta par Nacionālo valdību.

Avots: vesture.eu

 

немає місць

    loading...

        Не вказано події

        Ключові слова