Filip Trzaska
- Дата народження:
- 19.12.1919
- Дата смерті:
- 10.06.2014
- Поховання дата:
- 23.06.2014
- Категорії:
- Видавець, Педагог, учитель, Учасник Другої світової війни
- Громадянство:
- поляк
- Кладовище:
- Варшава, Повонзківський цвинтар
Filip Trzaska (ur. 19 grudnia lub 26 grudnia 1919, zm. 10 czerwca 2014) – księgarz, wydawca, nauczyciel akademicki, autor podręczników z dziedziny poligrafii.
Potomek znanej rodziny edytorów, założycieli przedwojennej firmy wydawniczej Trzaska, Evert i Michalski. Absolwent Gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie. Uczestnik kampanii wrześniowej, podczas okupacji działacz konspiracyjny zaangażowany w Akcję N, w czasie powstania warszawskiego spiker radia Błyskawica.
Po wojnie prowadził aktywną działalność publicystyczną, pedagogiczną i normalizacyjną wraz z gronem drukarzy-przyjaciół: Bogusławem Lehmanem, Czesławem Kruszoną, Janem Dorocińskim, Marianem Drabczyńskim, Władysławem Tacikowskim czy też Romanem Tomaszewskim. Uważano go za autorytet zawodowy w kwestiach dotyczących techniki wydawniczej i kontaktów edytorów z drukarniami. Był teoretykiem i praktykiem redakcji technicznej oraz organizacji współpracy w czasach, gdy w drukarniach odbywały się wszystkie skomplikowane procesy technologiczne: zecerskie, reprodukcyjne oraz introligatorskie. Drukarze i wydawcy kilku pokoleń uczyli się z jego podręczników. Przez wiele lat był nauczycielem akademickim w Instytucie Poligrafii Politechniki Warszawskiej i Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał w średnich szkołach księgarskich i poligraficznych oraz na kursach Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Należał również do grona redaktorów związanych z „Poligrafiką”.
Wybrane publikacje
- Marian Drabczyński, Tadeusz Galewski, Filip Trzaska: Od rękopisu do książki. Warszawa: WPLiS, 1958.
- Filip Trzaska: Wybrane zagadnienia techniki wydawniczej. Warszawa: Biuro Wydawniczo-Propagandowe "Ruch", 1962.
- Filip Trzaska: Redakcja techniczna książki : poradnik dla pracowników wydawnictw. Łódź: 1975.
- Filip Trzaska: Podstawy techniki wydawniczej'. Warszawa: ydawnictwo Związkowe Centralnej Rady Związków Zawodowych, 1967.
- Filip Trzaska: Poradnik redaktora. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1976.
Джерело: wikipedia.org
немає місць
01.09.1939 | Wojska niemieckie napadły o świcie bez wypowiedzenia wojny na Polskę, rozpoczynając kampanię wrześniową a tym samym II wojnę światową
Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939) – obrona terytorium Polski przed agresją militarną (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w kampanii był marszałek Edward Rydz-Śmigły, a szefem sztabu gen. bryg. Wacław Stachiewicz. Od 3 września 1939 wojna koalicyjna Polski, Francji i Wielkiej Brytanii przeciw III Rzeszy.