ua

Zbigniew Kalemba

Добавить новую картинку!
Дата народження:
08.11.1936
Дата смерті:
25.02.2015
Категорії:
Композитор, Педагог, учитель, Провідник, Піаніст
Громадянство:
 поляк
Кладовище:
Встановіть кладовищі

Karol Zbigniew Kalemba (ur. 8 listopada 1936 w Mikołowie, zm. 25 lutego 2015) − polski kompozytor, pianista, dyrygent, pedagog.

Absolwent Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach oraz PWSM w Katowicach (obecnie Akademii Muzycznej), w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Zbigniewa Śliwińskiego. Rok ukończenia studiów 1961. Pierwsze kompozycje Zbigniewa Kalemby zostały nagrane w 1954 przez Orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach. Współpracował jako solista i kompozytor z orkiestrami Jerzego Haralda, Stefana Rachonia. Dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jako pianista – solista, współpracował z Państwową Filharmonią Ślaską w latach 1960-69, występując na wielu prestiżowych festiwalach krajowych i zagranicznych. W latach 1965-77 był leaderem Zespołu Tanecznego Polskiego Radia w Katowicach METRUM. W latach 1982-90 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Państwowej Operetki Śląskiej w Gliwicach, gdzie wraz z zespołem zrealizował 24 premiery, sprawując kierownictwo artystyczne 12 spektakli z polską premierą West Side Story L. Bernsteina, Dama z portretu R. Stolza. Pragnąc rozszerzyć tradycyjny repertuar operetkowy, w 1984 roku utworzył Scenę Eksperymentalną. Pierwszą premierą tej sceny było widowisko muzyczne Edwarda Bogusławskiego Sonata Belzebuba na podstawie sztuki Ignacego Witkiewicza. Ponadto w 1983 roku, za jego staraniem powstało Policealne Studium Wokalno – Baletowe, działające przy Operetce Śląskiej, kształcące adeptów scen muzycznych.

Rok 1959 jest początkiem działalności pedagogicznej prof. Zbigniewa Kalemby. Wtedy to obejmuje funkcję dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego w Tychach, prowadząc jednocześnie klasę fortepianu. W latach 1962-69 zatrudniony w Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach prowadził zespoły o profilu rozrywkowym oraz uczył fortepianu. Dalsza działalność pedagogiczna począwszy od 1968 roku wiąże się z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną w Katowicach, (obecnie Akademią Muzyczną). Z jego inicjatywy powstaje Studium Muzyki Rozrywkowej (1968), rok później zostaje przekształcone na samodzielny Wydział Muzyki Rozrywkowej, jako jedyny w kraju. Przez 12 lat pełnił funkcję dziekana Wydziału i kierownika Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Prowadził równocześnie klasę aranżacji i kompozycji. Wśród jego absolwentów znajdują się pedagodzy Instytutu Jazzu: prof. Andrzej Zubek, prof. Jerzy Jarosik, oraz Sławomir Kulpowicz, Stanisław Sojka i inni. Big-Band PWSM pod jego dyrekcją wystąpił na wielu znaczących festiwalach jazzowych, zdobywając laury: Jazz Jamboree (1976), Praga (1977), festiwale w USA (1978) – Reno (Nevada), Berkeley (California), Norymberga (1979). W 1983 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Prowadził kursy interpretacji jazzowej w kraju i za granicą, przewodniczył w konkursach muzycznych, był konsultantem szkolnictwa artystycznego I i II st. Departamentu Szkolnictwa Artystycznego Ministerstwa Kultury i Sztuki. Z katowicką uczelnią był czynnie związany do 2002 roku.

Działalność dydaktyczna związana z innymi uczelniami

  • 1972-1982 Filia Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie
  • 1997-2010 Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie (obecnie Akademia im. Jana Długosza) - stanowisko dziekana Wydziału Wychowania Artystycznego

Twórczość

Ponad 300 kompozycji, w tym także dzieła symfoniczne

  • Fantazja na fortepian i orkiestrę symfoniczną
  • Suita na fortepian i orkiestrę
  • Trzy momenty na orkiestrę smyczkową, harfę i perkusję
  • Skryte marzenia”
  • Reminiscencje

muzyka do filmów:

  • Czerwone i złote”
  • Ostatni po Bogu”
  • Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię
  • Cała naprzód
  • Struktura kryształu reż. Krzysztof Zanussi

Zbiór etiud jazzujących oraz Wesoła suitana akordeon – utwory wydane w 1994 i 1995 roku (jako materiał dydaktyczny) przez Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie.

Nagrody

  • nagroda Ministra Kultury i Sztuki (1975, 1979)
  • nagroda wojewódzka za całokształt działalności artystycznej, twórczej i pedagogicznej (1986)
  • Złoty Krzyż Zasługi (1976)
  • Krzyż Komandorski OOP (1985)

Zbigniew Kalemba jest pionierem wprowadzenia w mury muzycznych uczelni szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Dzięki powstaniu Wydziału Jazzu w katowickiej uczelni nastąpił niezwykły rozwój kształcenia w dziedzinie muzyki rozrywkowej i jazzowej. Na przestrzeni wielu lat wykształciły się pokolenia wybitnych artystów krajowej i międzynarodowej sceny muzycznej.

Dyskografia

Pronit – (singiel Poljazz Z-SS-0644 A i B)
Metrum – (LP Muza Polskie Nagrania XL 0706, SXL 0706) W Tanecznym Nastroju – (LP Muza Polskie Nagrania XL 0883 SXL 0883) Polish Jazz vol.52 Big-Band Katowice Music For My Friends- (LP Muza Polskie Nagrania SX 1560) Big-Band Akademii Muzycznej w Katowicach – (CD Polskie Radio Katowice S.A.1998, Akademia Muzyczna w Katowicach) Metrum z jazzem przez lata – (CD Radio Katowice 1999, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie)

 

Джерело: wikipedia.org

немає місць

    loading...

        Не вказано події

        Ключові слова