ua

Andrzej Misiorowski

Дата народження:
22.01.1930
Дата смерті:
02.02.2016
Поховання дата:
15.02.2016
Категорії:
Архітектор, Офіцер, учасник визвольної боротьби
Громадянство:
 поляк
Кладовище:
Warszawa, Powązki Military Cemetery

Andrzej Jan Misiorowski (ur. 22 stycznia 1930 w Warszawie, zm. 2 lutego 2016) – polski konserwator zabytków, doktor inżynier architekt, działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, w ramach organizacji młodzieżowej "Orlęta", uczestnik powstania warszawskiego, kapitan WP w stanie spoczynku. Współtwórca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz pierwszy prezes Oddziału Warszawskiego SKZ.

Urodził się na warszawskiej Pradze jako syn urzędnika skarbowego Feliksa Misiorowskiego – działacza PPS. Od 1939 roku mieszkał wraz z rodzicami i bratem na warszawskim Żoliborzu. W okresie okupacji niemieckiej cała jego najbliższa rodzina działała w ramach konspiracji; jego ojciec był działaczem podziemnego PPS-WRN, zaś Andrzej Misiorowski był działaczem konspiracyjnej organizacji młodzieżowej "Orlęta", uczęszczał również na tajne komplety. W czasie powstania warszawskiego był łącznikiem cywilnym w ramach Obwód Żoliborz AK, jako łącznik służb starościńskich. Po powstaniu wyszedł z Warszawy wraz z ludnością cywilną. W czasie powstania zginął jego brat (żołnierz 237. plutonu kompanii Legii Akademickiej). Po wojnie powrócił wraz z rodzicami do Warszawy. Jego rodzice byli więźniami politycznymi w okresie stalinizmu.

Był pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy w ramach którego był między innymi autorem projektu odbudowy staromiejskich kamienic oraz pracownikiem Przedsiębiorstwa Państwowego Pracowni Konserwacji Zabytków w ramach którego był z kolei autorem projektów odbudowy, rekonstrukcji, konserwacji i adaptacji obiektów zabytkowych w tym między innymi: kamienicy Fryderyka Jakobsona w Warszawie, zamku książąt mazowieckich w Czersku, synagogi w Chęcinach, komory celnej przy Placu Krasińskich w Warszawie, X pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz klasztoru kamedulskiego w Wigrach w powiecie suwalskim.

Pełnił funkcję eksperta ds. zabytków Komitetu UNESCO. Brał udział w pracach konserwatorskich również po za granicami Polski w tym między innymi w Estonii, Egipcie oraz Niemczech, był uczestnikiem międzynarodowych misji w sprawie ochrony zabytków w Egipcie, Libii oraz Wietnamie.

Wybrane odznaczenia

  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy

 

Джерело: wikipedia.org

немає місць

    loading...

        Не вказано події

        Ключові слова