Kārlis Poema
- Geburt:
- 15.10.1898
- Tot:
- 05.08.1933
- Patronym:
- Jānis
- Zusätzliche namen:
- Poēma
- Kategorien:
- , Bolschewik, Opfer eines Unfalls, Staats-und KP-Chef, Teilnehmer des Ersten Weltkriegs
- Nationalitäten:
- lette
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Dzimis Priekuļu pagastā, miris Altaja apgabalā Krievijā.
Noslīcis peldoties upē.
Raksta kāda 1933.gada avīze "Sibīrijas cīņa", kas izdota Novosibirskā (atb.red. K.Meisters):
"Nejēdzīga traģiska nāve pārtrauca cīņās norūdīta vecās lielinieciskās gvardijas lielinieka-ļeninieša Kārļa Jāņa dēla Poēmas enerģijas pilno darbību.
Grūti sniegt pllnībā Kārļa Poēmas biogrāfiju, kurš uz saviem pleciem izjuta muižnieciski kapitālistiskā jūga smagumu Baltijas lielākās rūpnīcas un bijušā Petrogradā —Oktobra revolūcijas šūpulī.. Biogrāfiju, kura pilna ar pašaizliedzīgu cīņu, cīņu par proletariāta diktatūras iekarošanu un nostiprināšanu.
Bdr. Poēma dzimis 1897. gadā Baltijā, strādneeka ģimenē. Savu apzinīgo cīņu par proletariāta diktatūru viņš uzsāka 19 gadus vecs, iestājoties partijā 1916. gada aprīlī. Imperiālistiskais karš, kurš prasīja arvien jaunus un jaurus upurus, nepagāja garām arī viņam. Kārlis tika mobilizēts un nosūtīts Rīgas frontē.
Tērpies ķeizara patvaldības pelēkajā šinelī, nokļuvis jaunos apstākļos—carisma armijas vidū, Kārlis uzsāk partijas propagandas darbu apstākļos, kur katru soli izseko žandarmi. Viņš veica atbildīgu darbu armijā zemgrīdes partijas šūniņu organizatoriskā reformēšanā.
Partija novērtē Kārļa nenogurstošo un lieliniecisko cīņu un nosūta viņu latviešu pulku lielinieciskās vadības stiprināšanai. 30. maijā 1917. gadā ar Kārļa Poēmas tiešu piedalīšanos latviešu pulki pieņem vēsturisko rezolūciju: "Visu varu padomēm*.
Pēc Oktobra Poēma neatstāj armiju, bet aktīvi cīnās par Sarkanās gvardijas organizēšanu un vēlāk nokļūst Sarkanās armijas rindās, kur strādā kā divīzijas politnodaļas prieekšnieks. 1918. gadā Kārlis Poēma aktīvi piedalās pie eseru sacelšanās likvidēšanas Maskavā.
1919. gada cīnās pie Orlas pret ģenerāļa Deņikina oficieru divīzijām un 1920. gadā Vrangeļa frontē pie Perekopa.
Tikai pēc kontrrevolūcijas sakaušanas dienvidos Poēma demobilizējās un partija viņu nosūta uz Novosibirsku par novada latviešu avīzes atbildīgo redaktoru. No 1924. līdz 1930. gadam b. Poēma strādā VK(I)P Rietumsibīrijas Kontrolkomisijā. 1930.gadā partija viņu sūta mācīties. Nobeidzot marksisma ļeņinisma kursus, Poēma iestājās Sarkanās profesūras partijas vēstures institūtā, kur mācījās pusotra gada. Institūtu nobeigt viņam neizdevās, VK(I)P viņu komandēja Učpristaņas MTSt politnodaļas priekšnieka darbā.
Kārlis Poēma ar viņam piemītošu sparu stājās pie partijas lēmumu realizēšanas kolektīvu organizatoriski saimnieciskā un politiskā nostiprināšanā.
Sava darba trijos mēnešos b. Poēma izpētīja visus Učpristaņas MTSt kolektīvus un ar lielu neatlaidību cīnījās pret sakauto budžu paliekām.
Ļeņiniskā partija un arī Učpristaņas partijas organizācija b. Poēmas personā zaudēja neatsveramu lielinieku.
Zaudējot biedri Poēmu, rajona partijas organizācija, politnodaļa, strādnieku un kolektīvistu masas desmitkāršos savus spēkus nesaudzīgā cīņā par lielinieciskiem kolektīviem un Kārļa Poēmas darbu novedīs līdz pilnīgai uzvarai.
Avots: Sibīrijas cīņa, 19.08.1933
Keine Orte
Keine Termine gesetzt