de

Vilis Vasariņš

Persan haben keine Bilder. Fügen Sie neue Bilder.

Dzimis Vaives pagastā.

Viļa Vasariņa (1906–1945) radošā darbība aptver visai īsu, bet piesātinātu laika posmu no 20. gadsimta 20. gadu beigām līdz 1944. gadam, kad mākslinieks tika iesaukts latviešu leģionā. Viņa eksperimentus keramikas jomā raksturo modernisma laikmeta stila izjūta, spilgts individuālais rokraksts, izsmalcināta gaume un perfekta darbu tehniskā kvalitāte. Autors darinājis vāzes, kausus, šķīvjus, svečturus, servīzes, dekoratīvu plastiku, darbojies būvkeramikas jomā, zīmējis metus porcelāna apgleznojumiem. Jau studiju gados viņš nopietni pievērsās aktuāla, mūsdienīga trauku koptēla meklējumiem. Meistars uzskatīja, ka «mākslas keramikā formu sacerēšanai un jaunradīšanai piekrīt pati galvenā vieta».

Savas idejas Vilis Vasariņš īstenojis dažādos keramikas materiālos – porcelānā, pusfajansā, fajansā, akmens masā un mālā. Viņa izstrādājumu modelējumam bieži piemīt funkcionāla vienkāršība un maigs plastiskums. Ja agrīnie darbi pārsvarā rotāti ar Art Deco uzbūves sistēmā izstrādātu izsmalcinātu apgleznojumu, tad 20. gadsimta 30. gadu beigās mākslinieka formas un rotājuma meklējumos iezīmējās vēsturisko stilu reminiscences. Ierosmes Vilis Vasariņš smēlies arī Latgales podnieku tradīcijās. Jāatzīmē, ka daudzi autora veidotie keramikas un porcelāna darbi šodien vērtējami kā izcilas Art Deco stila ikonas.

Vēl studiju gados Vilis Vasariņš darbojies kā dekorators Latvijas Nacionālajā operā, bijis Ludolfa Liberta projektētās scenogrāfijas darbu vadītājs. Turpmākos gadus viņš veidojis dekorācijas Daugavpils Drāmas teātrim un Latvijas Nacionālajam teātrim. Mākslinieks pievērsies glezniecībai, iesaistījies mēbeļu projektēšanā, izstrādājis metus sudrabkalumiem.

"Latvju ziņas" 1945.gada vasarā ziņo, ka "latviešu mākslinieks — keramiķis un dekorators, kritis Kurzemē, martā, kur cīnījās kā virsnieku vietnieks leģionā. Nelaiķis pēdējos gados bija mākslas akadēmijas keramikas docents. Vasariņš pieslējās "Sadarba" mākslinieku grupai. Viņš bija savācis plašu materiālu krājumu "Latviešu keramika"; materiālu liktenis nezināms. Lai vieglas viņam dzimtenes smiltis.

Ursache: tvnet.lv

Keine Orte

    loading...

        Keine Termine gesetzt

        Schlagwörter