de

Anastasija Tīdemane

Persan haben keine Bilder. Fügen Sie neue Bilder.
Geburt:
00.00.1915
Tot:
00.00.1991
Mädchenname:
Šķēle
Zusätzliche namen:
Stasija
Nationalitäten:
 lette
Friedhof:
Geben Sie den Friedhof
  • Anastasija Tīdemene  (dzim. Šķēle)  (1915-1991) ir slavenā latviešu gleznotāja Jāņa Tīdemaņa (1897-1964) otrā sieva.
  • 1938. gadā, pēc šķiršanās no pirmās sievas Haneles (īstajā vārdā Elvīras) Jānis Tīdemanis apprecas ar Anastasiju Šķēli(1915-1991)  - skaistu, par sevi 18 gadus jaunāku tumšmati. Anastasija jeb Stasija, kā viņu mēdza saukt tuvāko lokā, kļūst par J. Tīdemaņa līdzgaitnieci, atbalstu un iedvesmas avotu sarežģītajos trimdas gados līdz pat mākslinieka nāvei 1964. gadā Toronto, Kanādā. Viņa ir modelis daudziem pēckara gados tapušiem portretiem, aktiem un figurālām kompozīcijām.
  • 1944. gada rudenī Tīdemanis kopā ar savu otro sievu Anastasiju dodas uz Vāciju. Dzīve izpostītās Vācijas bēgļu nometnēs gan nav viņam pa prātam, un tā paša gada Ziemassvētku naktī  Tīdemaņi kopā ar vēl vienu latviešu ģimeni laivās dodas pāri Bodenezeram uz Sveici. Šveices robežsargi bēgļus apcietina, un Ziemassvētkus viņi visi pavada cietumā, bet, pateicoties M. Valtera autoritātei, Tīdemaņi drīz izkļūst brīvībā un pat iegūst pajumti Ženēvā, Latvijas vēstniecības saimniecības ēkā. Bēdīgāk bijis ar 47 līdzpaņemtajām gleznām, kuras, satītas kā tepiķi, mākslinieks stiepis padusē. Šveices muitnieki tās aizturējuši un atdevuši tikai tad, kad Tīdemanis sapelnījis pietiekami daudz naudas muitas nodevas samaksai. Šveicē pavadīto laiku vēlāk Anastasija atcerēsies kā labāko visā abu kopdzīves laikā. Diemžēl dzīve Šveicē nav ilgstoša, Tīdemaņiem uzturēšanās atļaujas netiek pagarinātas un 1948. gadā viņi dodas uz Kanādu. Savus pirmos soļus Kanādā Tīdemanis vēlāk ir raksturojis šādi: «Kad no Šveices ierados Monreālā, vispirms nopirku buiku, noīrēju māju ar elegantu darbnīcu un nobankrotēju.» Monreālā ar glezniecību izdzīvot nav viegli, un 1953. gadā mākslinieks pārceļas uz Toronto. Bieži rīko savu gleznu izstādes, regulāri dodamies arī uz ASV, būdams.visai populārs latviešu vidē abās valstīs.
  • Anastasija pēc Jāņa Tīdemaņa nāves kārto viņa memuārus, organizē viņa gleznu izstādes, un visādi citādi uztur atmiņas par vīru Trimdas latviešu sabiedrībā. 1965. gadā Anastasija cer pārcelties uz pastāvīgu dzīvi ASV, Ņudžersijā. Diemžēl 1991. gadā, kad viņa nomira, Ontario Public Trust, nesazinoties ar latviešu sabiedrības pārstāvjiem, apbedī viņu atsevišķi, ne paredzētajā vietā blakus J.Tīdemanim Jorkas kapsētas latviešu nodalījumā.

Keine Orte

    loading...

        NameBeziehungGeburtTotBeschreibung
        1Jānis TīdemanisJānis TīdemanisEhemann01.10.189712.04.1964

        Keine Termine gesetzt

        Schlagwörter