Aleksandrs Krjačeks
- Geburt:
- Tot:
- 24.11.2020
- Kategorien:
- Geschäftsmann
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Izmeklēšana “Rīgas satiksmes” korupcijas lietā ilgst jau divus gadus un tajā publiski nav redzams progress. Šā gada pavasarī nomira “Rīgas satiksmes” darbinieks Igors Volkinšteins, kurš organizēja dārgos iepirkumus un kuram lietā bija ”savedēja” loma.
Raidījumam “Nekā personīga” zināms, ka pagājušajā mēnesī miris vēl viens aizdomās turētais Aleksandrs Krjačeks. Viņa kontrolē bija SIA ”Alkom serviss”. Firma kopā ar “Škoda Transportation” vinnēja “Rīgas satiksmes” konkursu par tramvaju piegādi un apkopi. Krjačeks bija arī patiesā labuma guvējs speciāli šim darījumam izveidotajai firmai ”Tram Serviss”. Nodokļu parādu dēļ firmai patlaban uzlikts VID liegums. Krjačeka kolēģi mums skaidro, ka tramvaju apkalpošanas līgums ar Škoda Transportation vairs neesot spēkā. Un viņiem vairs neuzticoties arī ”Rīgas satiksme”.
SIA ”ALKOM -TRANS” izpilddirektors Sergejs Brikums norāda: “Protams, mēs gribējām turpināt to līgumu. Viņš normāls līgums utt. Bet ”Rīgas satiksme” un “Škoda” izbeidza līgumu ar mums. Diemžēl, krimināllietā nekas nav pabeigts. Krjačeka vairs nav, vai krimināllieta noslēgta, vai nē, nemaz nezinu. Bija vainīgs, ne, mēs par to nezinām. Tiesas lēmuma nav.”
Pirms diviem gadiem Volkinšteinu, Krjačeku, un ilggadējo “Rīgas satiksmes” vadītāju Leonu Bemhenu, “Škoda Transportation” pārstāvi Vladislavu Kozaku un uzņēmēju Māri Martinsonu aizturēja kā grupu, kuras uzdevums bija noorganizēt, lai daļa no “Rīgas satiksmes” iepirkumu miljoniem nonāktu konkrētu cilvēku kabatās kā kukulis.
KNAB pieļauj, ka grupējums bijis iesaistīts vismaz trīs iepirkumos par jaunu trolejbusu, autobusu, tramvaju iegādi, kuru summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro.
Shēma darbojās šādi – vispirms ar čehu un poļu ražotājiem bija jāpanāk vienošanās par sadārdzinātu līgumu. Kad nauda iemaksāta un sabiedriskais transports jau ripoja Rīgas ielās, starpību ražotājam bija jāmaksā ar “Rīgas satiksmi” saistītai privātfirmai, kas transportam sniedz garantijas remontu. Nauda bija jāatmazgā caur fiktīviem uzņēmumiem, lai nav izskaitļojams gala saņēmējs un kukuļa naudu vēlāk sadalītu starp iesaistītajiem. Katrs Rīgai piegādātais trolejbuss, autobuss, tramvajs rīdziniekiem visticamāk izmaksājis par pieciem līdz septiņiem procentiem dārgāk, jo šāda summa samaksāta kukuļos.
Par jauniem zemās grīdas tramvajiem vairāk nekā 12 miljonus “Rīgas satiksme” čehu uzņēmumam “Škoda Transportation” maksāja avansā. Lai gan tramvaju piegāde kavējās par gadu, soda naudas “Škodai” neprasīja.
Vērienīgās aizturēšanas notika, kad Rīgā bija ieradies “Škodas” pārstāvis Kozaks. Un Valdemāra ielas bārā sarunas veda Kozaks, Volkinšteins un Martinsons.
Privātfirmu, caur kur visdrīzāk izgāja amatpersonām domātā kukuļa nauda, kontrolēja Aleksandrs Krjačeks, tobrīd Rīgas vicemēra Andra Amerika partijas “Gods kalpot Rīgai” dibinātājs un liels ziedotājs. KNAB pārstāvis norāda, ka Krjačeka un Volkinšteina nāves būtisku ietekmi uz krimināllietas izmeklēšanu neatstās. Šķiet, runātīgais "pārstāvis" nebūs kļūdījies - izmeklēšana kā ir, tā paliek bez rezultātiem.
Cik var noprast, tad ziņas avots ir KNAB 2.pārvaldes 2.nodaļas priekšnieks Andrejs Lisenko, kurš ir paspējis apgalvot: “Tas nevar atstāt būtisku kaut kādu ietekmi uz izmeklēšanas gaitu.”
Un tomēr daudz no iepirkuma niansēm gūlās uz Volkinšteina pleciem. Tās pašas tikšanās ar Martinsonu un Čehijas pārstāvjiem. Kā tagad nostiprināt šo pierādījumus, personai vairs neesot dzīvai?
Ir arī citi pierādījumi, kas norāda uz iespējamu noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Notiek finanšu plūsmas analīze, notiek arī darbs ar dokumentiem, kuros atspoguļotas tikšanās. Arī tika veiktas speciālās izmeklēšanas darbības, kurās ir piefiksēta daļa no ziņām.
Lai gan KNAB iepriekš uzsvēra, ka organizētās grupas noziegumi bijuši iespējami vienojoties ar vārdos neminētām domes amatpersonām, ne bijušajam vicemēram Andrim Amerikam, ne “Rīgas satiksmes” īpašnieka kādreizējam pārstāvim Nilam Ušakovam šajā lietā nav aizdomās turētā statusa. KNAB pārmeklēja abu dzīvesvietas un kratīšana notika arī darba kabinetos, taču cerētos pierādījumus neatrada.
Ušakovs no liecinieka tomēr kļuva par aizdomās turēto. KNAB, pārmeklējot viņa kabinetu rātsnamā atrada “paštaisītu ierakstošu ierīci”, kas bijusi paslēpta albumā. Kādām vajadzībām šāda neatļauta videoaparatūra atradās mēra kabinetā, izmeklētāji skaidros atsevišķā kriminālprocesā un prokuratūra jau vērsusies pie Eiropas parlamenta prezidenta ar lūgumu izskatīt jautājumu par imunitātes atcelšanu Ušakovam. Atbilde no Briseles pagaidām nav saņemta. Interesanti, ka šī ziņa ir palaista puibliski, vēl pirms lietas izmeklēšanas pabeigšanas un versijas pārbaudes, vai kāda cita persona, kura mēģinājusi vākt kompromitējošu informāciju pret pilsētas mēru, nav slepus ievietojusi šo ierīci.
Lai gan “Rīgas satiksmes” lietā ir atcelta lielākā daļa drošības līdzekļu, tajā joprojām ir arestēta manta – zelta stieņi aptuveni 100 tūkstošus eiro vērtībā un nauda kādā ārvalstu bankas kontā. Lietā izsūtīti 20 Eiropas izmeklēšanas rīkojumi un tiesiskās palīdzības lūgumi. Uz kuriem daļa atbilžu nav vēl joprojām saņemta. Veicot finanšu izmeklēšanu konstatēti aizdomīgi darījumi, kas norāda uz iespējamiem noziedzīgiem darījumiem citās valstīs. Tas ir svarīgi, jo izmeklēšanas vājā kvalitāte un priekšlaicīgie publiskie paziņojumi varētu radīt daudzus jautājumus.
Keine Orte
Name | Beziehung | Beschreibung | ||
---|---|---|---|---|
1 | Petr Kellner | Bekanntschaft |
Keine Termine gesetzt