Władysław Cywiński
- Geburt:
- 12.08.1939
- Tot:
- 12.10.2013
- Kategorien:
- Bergsteiger, Ingenieur, Retter
- Nationalitäten:
- pole
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Władysław Cywiński (ur. 12 sierpnia 1939 w Wilnie, zm. 12 października 2013 w Dolinie Złomisk) – polski taternik, przewodnik tatrzański, alpinista, inżynier elektronik.
Uważany za jednego z największych współczesnych znawców Tatr (czyli tatrologa). Taternikiem był od roku 1959, przewodnikiem i ratownikiem tatrzańskim od 1967. Był autorem szczegółowych przewodników po Tatrach. W 2013 został wydany osiemnasty tom przewodnika. Był również autorem książki autobiograficznej "Góral z Wilna. Tatry, seks, polityka", opublikowanej w 2002 przez Wydawnictwo Górskie, które wydało także jego przewodniki.
W 1975 r. dokonał samotnego przejścia grani głównej Tatr w trzy i pół dnia, co uważa za swoje największe osiągnięcie. Zdobył wszystkie nazwane szczyty i turniczki w Tatrach, jest też autorem wielu nazw mało wybitnych elementów krajobrazu tatrzańskiego.
Jako ratownik TOPR brał udział w ponad trzystu wyprawach ratowniczych.
W roku 1981 był przewodnikiem organizowanych przez ROPCiO grup przemycających przez Tatry bibułę oraz literaturę religijną dla podziemnego Kościoła na Słowacji.
24 października 2009 za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, za działalność w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
12 października 2013 roku Władysław Cywiński zginął podczas wspinaczki w rejonie Zmarzłego Stawu Mięguszowieckiego w Dolinie Złomisk, w słowackiej części Tatr Wysokich.
Wybrane publikacje
Przewodniki szczegółowe po Tatrach:
- I – Giewont
- II – Czerwone Wierchy – część wschodnia
- III – Czerwone Wierchy – część zachodnia
- IV – Tatry Bielskie – część zachodnia
- V – Tatry Bielskie – część wschodnia
- VI – Młynarz
- VII – Grań Żabiego
- VIII – Cubryna
- IX – Rysy
- X – Mięguszowieckie Szczyty
- XI – Szpiglasowy Wierch
- XII – Wołowy Grzbiet
- XIII – Kasprowy Wierch
- XIV – Grań Hrubego
- XV – Grań Baszt
- XVI – Ganek
- XVII – Rumanowy, Żłobisty
- XVIII – Granaty
- XIX – Grań Tatr
Ursache: wikipedia.org
Keine Orte
Keine Termine gesetzt