Stefan Stanisław Jurczak
- Geburt:
- 15.11.1938
- Tot:
- 02.06.2012
- Kategorien:
- Figur des öffentlichen Lebens, Parlamentsabgeordnete, Politiker
- Nationalitäten:
- pole
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Stefan Stanisław Jurczak (ur. 15 listopada 1938 w Krakowie, zm. 2 czerwca 2012 tamże) – polski polityk, związkowiec, działacz opozycji w okresie PRL, senator II, III i IV kadencji.
Życiorys
Z wykształcenia technolog obróbki skrawaniem (absolwent Technikum Mechanicznego). Pracował w zakładach mechanicznych w Tarnowie, następnie od 1973 w zakładzie przetwórstwa hutniczego w Bochni. W 1980 podjął działalność w "Solidarności", był jednym z liderów związku w Hucie im. Lenina i regionie małopolskim. W stanie wojennym został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 20 grudnia 1982. Po zwolnieniu działał w ścisłych podziemnych władzach NSZZ "S". W 1989 uczestniczył w jednym z podzespołów w obradach Okrągłego Stołu, był też przewodniczącym zarządu małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Od 1989 do 1995 przewodniczył zarządowi Regionu Małopolska NSZZ "S".
W latach 1991–2001 sprawował mandat senatora II i III kadencji z ramienia NSZZ "Solidarność" oraz IV kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, wybranego w województwie krakowskim. W III kadencji był wicemarszałkiem Senatu. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Bloku Senat 2001. Od 1998 do 2002 był radnym sejmiku małopolskiego.
W 2005 podpisał deklarację poparcia na rzecz Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W 2006 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Krakowa z listy komitetu wyborczego Jacka Majchrowskiego. W 2007 był jednym z inicjatorów powołania Ruchu na rzecz Demokracji, został prezesem tej organizacji. Został też członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).
Ordery
W 2007 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w uznaniu wybitnych osiągnięć w pracy naukowej i badawczej w dziedzinie nauk historycznych, za zasługi w działalności publicznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2011 przez prezydenta Bronisława Komorowskiego za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za znaczące osiągnięcia w działalności publicznej i społecznej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ursache: wikipedia.org
Keine Orte
24.10.1980 | Rejestracja NSZZ Solidarność
24 października Sąd Wojewódzki w Warszawie wpisał do rejestru związków NSZZ „Solidarność”. Dokonał jednak zmian w statucie. Skreślone zostały zapisy o prawie do strajku i dopisane stwierdzenie o kierowniczej roli PZPR. Po ogłoszeniu przez sąd decyzji o zarejestrowaniu zmienionego statutu delegacja NSZZ „Solidarność” opuszczający salę sądu Lech Wałęsa oświadczył: "Zdaje mi się, że zarejestrowano inny związek niż ten, który ja reprezentuję". KKP ogłosiło oficjalny protest i zapowiedziało odwołanie do Sądu Najwyższego.