Alojzy Seget
- Geburt:
- 25.11.1897
- Tot:
- 00.00.1968
- Kategorien:
- Partei Schlachten der Unabhängigkeit, Soldat, Teilnehmer des Ersten Weltkriegs, Teilnehmer des Zweiten Weltkriegs
- Nationalitäten:
- pole
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Alojzy Seget (ur. 25 listopada 1897 r. w Lubomi - zm. 1968 r.), uczęszczał do niemieckiej szkoły podstawowej, potem do szkoły handlowej w Raciborzu.
W 1916 r. został wcielony do niemieckiego wojska, walczył na froncie zachodnim. Brał udział w walkach w Gdańsku i Berlinie podczas ruchów rewolucyjnych w Niemczech w 1918 r. Dostarczał broń powstańcom Wielkopolskim, był związany z Domem Polskim "Strzecha" w Raciborzu. Uczestnik powstań śląskich, dowódca IV pułku Powstańców Śląskich w III Powstaniu Śląskim.
Podczas II wojny światowej (kampania wrześniowa) bronił środkowego i północnego odcinka Odry. W czasie okupacji hitlerowskiej przebywał we Francji i Anglii, pracował tam w Centralnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny. Później wrócił do kraju. Był założycielem Samopomocy chłopskiej, do 1949 r. również jej prezesem.
Odznaczony:
- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Śląskim Krzyżem Powstańczym,
- Krzyżem Niepodległości,
- Krzyżem Walecznych,
- Gwiazdą Śląską,
- Medalem Za Zwycięstwo i Wolność 1945.
W 85. rocznicę wybuchu III powstania Śląskiego uchwałą Rady Gminy, nowo wybudowana hala sportowa w Lubomi otrzymała imię Alojzego Segeta.
Ursache: wikipedia.org
Keine Orte
02.05.1921 | Wybuchło III powstanie śląskie
III powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne od 2/3 maja do 5 lipca 1921 mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.
01.09.1939 | Wojska niemieckie napadły o świcie bez wypowiedzenia wojny na Polskę, rozpoczynając kampanię wrześniową a tym samym II wojnę światową
Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939) – obrona terytorium Polski przed agresją militarną (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w kampanii był marszałek Edward Rydz-Śmigły, a szefem sztabu gen. bryg. Wacław Stachiewicz. Od 3 września 1939 wojna koalicyjna Polski, Francji i Wielkiej Brytanii przeciw III Rzeszy.