Vitālijs Sarkans
- Geburt:
- 23.12.1925
- Tot:
- 17.05.2014
- Zusätzliche namen:
- Vicis, Sax
- Kategorien:
- Geboren in Lettland, Karikaturisten , bezug auf die Republik Lettland
- Nationalitäten:
- lette
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Miris pasaulē pazīstamais karikatūrists Vitālijs Sarkans
2014. gada 17. maijā 88 gadu vecumā mūžībā aizgājis ģeniālais latviešu karikatūrists Vitālijs Sarkans, starp draugiem pazīstams kā Vicis, dzimis 1925. gada 23.decembrī. Uzaudzis Krustpilī, viņš mūža lielāko daļu pavadīja Londonā.
Nav daudz latviešu, kas ieguvuši lielāku pazīstamību pasaules acīs nekā Latvijā, bet karikatūrists Vitālijs bija viens no tiem. Ar segvārdu Sax viņš parādījās Anglijas visvairāk lasītajās avīzēs un žurnālos, tādos kā Daily Mirror, Titbits un Weekend, kā arī citos internacionālos izdevumos (piemēram, La Settimana Enigmistica Italijā). Viņš atzīts par vienu no vislabākiem sava žanra māksliniekiem. Viņa žanru angliski sauca par gag cartoon – proti, karikatūra, kas parasti sastāv no viena zīmējuma ar īsu tekstu un ir domāta smieklu izraisīšanai (vārds gag nāk no agrīniem teātra laikiem un nozīmē komiska ideja). Saxa līdztecis Rods Makījs (Rod McKie), kas zīmē karikatūras Wall Street Journal slejām, avīzē viņu nosaucis par „lielo SAX” (the great SAX).
Rods Makījs raksta: “Hej – es mīlēju Vitālija darbus. Nebija otra “gag” karikatūrista Lielbritanijā, kas nebūtu kaut kādā veidā viņam parādā. Daži no mums atdarināja viņa zīmēšanas stilu, daudzi no mums viņa humora stilu un daži viņa humoru un zīmēšanas stilu. Bet viņš nekad mūs par to nenicināja. Es studēju viņa karikatūras, un man šķiet, ka vienā nedēļā vien redzēju 100 karikatūras izkaisītus starp Weekend, Titbits, Woman’s World, She Magazine, The Sun, The Mirror, The Star, The Daily Express un Weekly News – un visas bija jocīgas! Pētījot, kā viņš piepilda zīmejumam paredzēto 12x7,5cm taisnstūri, ar tik daudziem dažādiem tēliem, es izgāju karikatūras meistarklasi. SAX nepildīja savas karikatūras ne jau tikai ar zīmējumiem, bet gan ar tēliem – katrs veica savu lomu un bija perfekti piemērots vārdiem, ko SAX viņiem iedeva. “Gag” karikatūru pasaule tagad ir mainījusies līdz nepazīšanai un daudzi izdevumi, kur agrāk parādījās viņa karikatūras, vai nu vairs nepastāv, vai arī vairs nepublicē karikatūras. Katrā izdevumā, kur parādījās karikatūras, katrs redaktors gribēja SAXa zīmējumus. Ir palikuši tikai pāris milžu talanti “gag” karikatūras pasaulē: es varu iedomāties tikai divus, un viens no tiem bija SAX – SAX bija tik sevišķs.
2005. gadā Vitālijs Sarkans saņēma īpašu godalgu no britu karikatūristu apvienības (Cartoonists’ Club of Great Britain) par sava mūža sasniegumiem.
Vitālija Sarkana paša vārdiem: Mana pirmā apzinātā rīcība bija paķert zīmuli. Uzaugot man bija ambīcijas kļūt par mākslinieku, gleznotāju. Otrais pasaules karš izjauca manas vēlmes.
1945. gadā vēl ar tūkstošiem manas paaudzes cilvēku, kas bija izdzīvojuši karu, es atrados trimdā, ārzemēs. Divus gadus vēlāk atbraucu uz Angliju. Pirmajos gados strādāju dažādus, galvenokārt fiziskus darbus, sākumā Liverpūlē, tad Mančesterā. Brīvajā laikā sāku studēt mākslu. Es apmeklēju vakara nodarbības kolledžā, kā arī piedalījos tālmācības kursos preses mākslas skolā. Kļuvu par karikatūristu 1957.gadā, kad daži no maniem darbiem tika iespiesti vienā no lielākajiem laikrakstiem Lielbritanijā. Sekoja darbs citiem angļu laikrakstiem un žurnāliem.
1959. gadā es pārcēlos uz Londonu un biju Associated Newspaper darbinieks. Tur es satiku Kazi Makuna (Lietuvas nama pārvaldnieks, Noting Hilā, Londonā) un pārcēlos uz dzīvi tur. Nākamie desmit gadi (ļoti jautri) pavadīti Lietuvas namā.
1970. gadā Sax apprecēja Māru Švinku - jaunu latviešu mākslinieci no Austrālijas. Viņu meita Aiva piedzima 1976. gadā, un ģimenē jau tagad ir divi mazbērni: Leo un Mia. Vitālijs bija brīnišķīgs, talantīgs, humora un mīlestības pilns cilvēks.
Protams, trimdas gados viņu labi pazina Anglijas un citu rietumu zemju latviešos. Viņš vienmēr bija laimīgs, ja varēja izmantot savu talantu latviešu sarīkojumiem un citām vajadzībām. Piemēram, Vitālija skaistais zīmējums, kas saista kopā visu Baltijas tautu karogus, tiek izmantots informācijas materiālos par ikgadējo Baltijas aizvesto piemiņas dievkalpojumu.
Neaizmirstami paliks viņa zīmējumi, kurus viņš ziedoja, lai vēstītu par latviešu sarīkojumiem Eiropas Latviešu jaunatnes apvienībai, Pasaules latviešu jaunatnes Kongresiem, Minsteres mičotājiem, Eiropas Vasaras skolai, Londonas dziesmu svētkiem un vēl daudziem citiem. Viņa zīmējumus publicēja Rūgtā Apīnī, Londonas Avīzē, ELJAs Informācijā un citos rietumu latviešu preses izdevumos.
Mums, latviešiem, iespējams, visvairāk atmiņā paliks viņa brīnišķīgais liela mēroga zīmējums kurā attēlotas tipiskas Jāņu svinības un kurš veidots pirms vairākiem gadu desmitiem, bet joprojām rotā sienu DVF klubā Londonā.
Izvadīšanā dziesmu lapiņai otrā pusē bija tāds šaržs: divi vīri stāv uz mākoņa debesīs, spārniņi pie pleciem, ap galvu aureols. Viens saka otram: „Es gan brīnos, ka atrodos šeit: sieva mani nemitīgi sūtīja pretējā virzienā.”
Ursache: Brīvā Latvija, Eiropas latviešu laikraksts
Keine Orte
Keine Termine gesetzt