Hermanis Štenbergs
- Geburt:
- 00.02.1924
- Tot:
- 23.08.2014
- Kategorien:
- Geboren in Lettland, bezug auf die Republik Lettland
- Nationalitäten:
- lette
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Mūžībā aizgājis Sv. Katrīnas tautasdeju kopas “Jandāls” vadītājs Hermanis Šternbergs
Kā jau labi zinām, gandrīz vai katrs latviešu bērns, kas dzimis ārpus Latvijas latviskā ģimenē 20. gadsimtā, būs kādreiz sūdzējies vecākiem: “Kāpēc tad man jāiet uz latviešu skolu?” Bet laimīgā kārtā daudz, daudz retāk skanēja jautājums: “Kāpēc man jāiet uz tautasdejām?” Jo tautasdejas pievilka un saistīja jauniešus. It īpaši spilgts piemērs trimdas gados bija Sv. Katrīnas tautasdeju kopa „Jandāls”.
Sestdien, 23. augustā, Pleasantview bērunamā Fonthillā ģimene un draugu pulks atvadījās no mūžībā aizgājušā tautasdeju kopas „Jandāls” vadītāja Hermaņa Šternberga. Hermaņa mīlestība pret jauniešiem un tautasdejām atstājusi savas pēdas daudzos jauniešos, kuŗiem ļoti patika dejot „Jandālā” .
Hermanis Šternbergs dzimis 1924. gadā Kazdangā, Kurzemē. Divdesmit gadu vecumā viņam bija lemts atstāt dzimteni, kur palika vecāki, brāļi, māsa un draugi. Otrā pasaules kaŗa veterāns nonāca gūstā un brīvībā tika pēc diviem gadiem. Pēc kaŗa viņš no Vācijas pārcēlās uz Skotiju, vēlāk uz Angliju un beidzot nokļuva Kanadā, kur apmetās uz dzīvi Sv. Katrīnās kopā ar sievu Andu un divus gadus veco meitiņu Rūtu. Drīz piedzima arī meita Sarmīte.
Jau pag. gs. 60. gadu sākumā Hermanis sāka mācīt tautasdejas vietējā latviešu skoliņā Sv. Katrīnās. Atmiņā palikušas lielās mūzikas lentes, ko vajadzēja uztīt uz pareizā numura, lai atskaņotu pareizo mūziku. Līdz ar dejām skolēniem bija jāmācās arī soļošana, kas dažkārt beidzās ar skolēnu veidotām piramidām. Tas varētu likties gluži drakoniski, bet patiesībā Šternberga kungam bija tik silta sirds, ka skolēni to visu uzņēma bez īpašām sūdzībām. Toties tautasdejas dejoja ar patiesu prieku. Mazā Sv. Katrīnas latviešu skolas tautasdeju kopa lepojās ar to, ka 1965. gada Kanadas Dziesmu svētkos varēja uzstāties ar atsevišķu deju “Sešdancis” tautasdeju lieluzvedumā Toronto. 1970. gadā bija grupiņa jauniešu, kuŗi jau bija beiguši latviešu pamatskolu, bet Sv. Katrīnās nebija latviešu ģimnazijas. Hermaņa Šternberga vadībā 17. novembrī tika nolemts dibināt jauniešu tautasdeju kopu “Jandāls”. Par kopas krustmāti aicināja Sv. Katrīnas Daugavas Vanadžu kopu, bet par krusttēvu Vili Ādleri, kas bija bieži braucis ciemos palīdzēt visus iedresēt un apmācīt jaunās dejās. Bērnu grupu nodēvēja par “Jandāliņu”.
Nu tautasdeju kopai sākās īstie ziedu laiki. Hermaņa Šternberga vadības pamats bija labsirdība, un sajūsma un labs gars bija noteicošais „Jandāla” mēģinājumos un uzstāšanās reizēs. Visi bija gaidīti. Puišiem pasūtināja zābakus ar zvārguļiem. Kaimiņu pilsētu jaunieši uzzināja par „Jandālu”, un drīz vien vesels pulciņš katru nedēļu mēroja ceļu no Hamiltonas, lai piedalītos „Jandālā”. Bet divi brāļi šķērsoja robežu no Niagaras pilsētas Ņujorkā. Pēc kāda laika „Jandālā” iestājās vairāki latviešu jauniešu nelatviešu draugi.
Sv. Katrīnās 1970. gadā arī sākās Folk Arts Festival. Dažādas tautības savos namos rīkoja saviesīgus vakarus, kur rādīja savas dejas un dziesmas un cienāja ar saviem raksturīgiem ēdieniem. Festivāla kulminācija bija parāde un lieluzvedums vietējā arēnā. Hermanis Šternbergs piedalījās festivāla organizēšanā. „Jandāls” piedalījās katru gadu, un jaunieši izjuta gandarījumu un prieku, iepazīstoties ar igauņu, lietuviešu, ukraiņu un citu tautību jauniešiem. Sv. Katrīnas ieguva reputāciju Folk Arts Capital of Canada.
Tautasdeju kopa aktīvi darbojās līdz 1984. gadam, kamēr Sv. Katrīnās vēl bija latviešu bērni un jaunieši.
Hermanis ne tikai vadīja „Jandālu”, viņš bija arī aktīvs Daugavas Vanagu biedrs ar zelta nozīmes apbalvojumu. Viņš dziedāja Viestura vīru korī un jutās gandarīts, piedaloties pirmajos Dziesmu svētkos atjaunotajā Latvijas valstī. Brīvā laikā Hermanis labprāt makšķerēja un bija viens no Sv. Katrīnas Mednieku un Makšķernieku kluba dibinātājiem. Pensijas dienās viņš ziemas pavadīja Kalifornijā pie meitu ģimenēm, kur līdz 88 gadu vecumam vēl rēgulāri peldēja peldbaseinā. Pēdējos divus mūža gadus Hermanis aizvadīja Kristus Dārzā.
Šā gada februārī Hermanis Kristus Dārzā ģimenes un draugu lokā nosvinēja 90. dzimšanas dienu. Starp apsveicējiem bija arī bijušie „Jandāla” dejotāji, kuŗi tagad jau paši tuvojas pensijas gadiem. Vairāk nekā jebkad viņi apzinās milzīgo laimi, kas viņiem bija lemta, kad Hermanis nodevās savam sirdsdarbam, veidojot un vadot „Jandālu”.
Par Hermani sēro sieva Anda, meitas Dr. Rūta Šternberga un Sarmīte Mossop ar ģimenēm, kā arī plašais draugu pulks un bijušie „Jandāla” dalībnieki.
FOTO: "Jandāls", kad mēs bijām jauni
Ursache: ASV latviešu laikraksts "Laiks"
Keine Orte
Keine Termine gesetzt