Marian Cichoń
- Geburt:
- 21.06.1930
- Tot:
- 02.02.2008
- Kategorien:
- Professor, Pädagoge, Wirtschaftswissenschaftler
- Nationalitäten:
- pole
- Friedhof:
- Geben Sie den Friedhof
Marian Cichoń (ur. 21 czerwca 1930 w Bączalu Górnym koło Jasła, zm. 2 lutego 2008 w Krakowie) – profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, kierownik Katedry Opakowań i Przechowalnictwa Towarów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wieloletni członek uniwersyteckiej Rady Naukowej.
Urodził się 21 czerwca 1930 roku w Bączalu Górnym na Podkarpaciu. Uczęszczał do szkoły podstawowej (dawniej powszechna 6 klasowa) w Bączalu Dolnym. Szkołę ukończył w 1945 roku. Później uczęszczał do szkoły średniej, najpierw w Gorlicach, a następnie w Jaśle (I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego). W latach 1950-1955 studiował na Wydziale Handlu Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie.
Późniejsze lata życia
W 1962 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1979 roku stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa przemysłowego na Wydziale Ekonomii Obrotu Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W okresie pracy na uczelni przechodził przez wszystkie szczeble kariery pracownika naukowego. Początkowo pracował w Katedrze Towarzystwa Przemysłowego, a po habilitacji został powołany na stanowisko nowo utworzonej Katedry Opakowań i Przechowalnictwa Towarów. Odbywał staże naukowe na uniwersytetach w Helsinkach w 1963 roku oraz w ówczesnym Leningradzie w 1966 roku.
Dorobek naukowy
Dorobek naukowy i dydaktyczny profesora Mariana Cichonia obejmuje ponad 250 pozycji samodzielnych bądź współautorskich, w tym 142 publikacje w wydaniu ogólnopolskim i zagranicznym, 5 opracowań podręcznikowych w tym w 1996 roku opublikował tzw. książkę profesorską pt. Opakowania w towaroznawstwie, marketingu i ekologii, 12 skryptów uczelnianych, 3 zwarte monografie towaroznawcze, a także wiele opracowań o charakterze popularnonaukowym. Był recenzentem kilku prac habilitacyjnych i doktorskich.
Jego zainteresowania koncentrowały się wokół problemów opakowalnictwa towarów. Z jego inicjatywy dwukrotnie zorganizowano międzynarodowe seminaria na Międzynarodowych Targach „Krakopak”. Był tez współpracownikiem czasopisma „Opakowanie”, oraz redaktorem naukowym wielu wydawnictw uczelnianych. Był członkiem kilku rad naukowych m.in. w Instytucie Towaroznawstwa w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Opakowań w Warszawie.
W 1962 roku uzyskał stopnień doktora nauk ekonomicznych, natomiast w 1979 roku stopnień doktora habilitowanego nauk towaroznawczych. Na początku lat 90. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a później przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej profesorem zwyczajnym – najwyższym tytułem naukowym. Bardzo aktywnie współpracował z uniwersytetami w Gandawie, Brukseli, Helsinkach, Wiedniu, Lipsku czy Sarajewie.
Odznaczenia i wyróżnienia
W uznaniu zasług był nagradzany odznaczeniami państwowymi, regionalnymi i uczelnianymi, z których najważniejsze to:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Medal Prezydenta i Rady Miasta Krakowa Cracoviae Merenti,
- Tytuł profesora zwyczajnego nadany przez prezydenta RP,
- Najlepszy Dydaktyk Roku nadany przez organizacje studenckie A.E w 1978 roku.
Ursache: wikipedia.org
Keine Orte
Keine Termine gesetzt