de

Stanisław Jurkiewicz

Persan haben keine Bilder. Fügen Sie neue Bilder.
Geburt:
10.03.1884
Tot:
30.05.1954
Kategorien:
Juristen, Minister
Nationalitäten:
 pole
Friedhof:
Warschau, Powązki-Friedhof

Stanisław Jurkiewicz (ur. 10 marca 1884 we Lwowie zm. 30 maja 1954 w Warszawie) – polski prawnik, notariusz, minister rządu II RP, wolnomularz.

Dzieciństwo i edukacja

Ukończył gimnazjum w Przemyślu, następnie Wydział Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Uzyskał doktorat z prawa.

Działalność niepodległościowa

Odbywał służbę wojskową w wojsku austriackim skąd dostał się do niewoli rosyjskiej. Po zwolnieniu osiadł w Moskwie, gdzie działał w Związku Prawników i Adwokatów Polskich. Po rewolucji lutowej z 1917 roku zajął się początkowym stadium rewindykacji polskich dóbr narodowych zrabowanych przez Rosjan, a które miały być zwrócone Polakom. Od 1919 roku mieszkał w Polsce. W roku 1920 walczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej[1].

Działalność polityczna i emigracja

W latach 1926–1929 był ministrem pracy i opieki społecznej w kolejnych rządach Kazimierza Bartla i w rządzie Józefa Piłsudskiego. W latach 30. był delegatem Rządu do Rady Administracyjnej Międzynarodowego Biura Pracy w Genewie i do innych komitetów międzynarodowych. W grudniu 1939 roku przybył do Paryża (razem z Longinem Jurkiewiczem). Później, przez okres II wojny światowej przebywał w Szwajcarii (gdzie był delegatem ministra pracy i opieki społecznej RP w Bernie na Portugalię, Francję nie okupowaną i Szwajcarię), a po wojnie – w Stanach Zjednoczonych i w Genewie (w 1946 roku, gdzie był delegatem PCK). W grudniu 1946 roku powrócił do Polski.

Praca zawodowa

W latach 30. był notariuszem wydziału hipotecznego Sądu Okręgowego w Warszawie. Po powrocie z emigracji (od 1947 roku) pracował na stanowisku rzecznika interesu publicznego przy Trybunale Ubezpieczeń Społecznych (do 1954 roku).

Członkostwo w organizacjach

  • Prezes Polskiego Towarzystwa Reformy Mieszkaniowej
  • Prezes kuratorium Fundacji Domów Akademickich im. Gabriela Narutowicza
  • Wiceprezes Izby Notarialnej Warszawskiej
  • członek rady nadzorczej Towarzystwa Osiedli Robotniczych
  • członek rady zarządzającej Instytutu Spraw Społecznych.

Odznaczenia

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Legia Honorowa IV klasy.

Życie rodzinne

Stanisław Jurkiewicz był synem Franciszka i Antoniny z Boreckich. Miał dwoje rodzeństwa:

  • Józefa (1887–1980), z zawodu piekarza, który był ojcem cichociemnego Longina Jurkiewicza (1920–1943)
  • Olgę (zmarłą w 1998 roku), która wyszła za Tadeusza Litawińskiego, słynnego zakopiańskiego kolekcjonera dzieł sztuki.

Stanisław Jurkiewicz ożenił się 3 sierpnia 1919 roku z Janiną, córką Ignacego i Wandy Podgórskich. Rodzicami chrzestnymi Janiny byli Maria Konopnicka i Andrzej Strug. Janina Jurkiewicz była jedną z pierwszych adwokatek w Polsce. Po przyjeździe do Warszawy w latach 20. Stanisław i Janina Jurkiewiczowie zamieszkali w willi przy ul. Kieleckiej 33a (tel. 4-37-72). Po powrocie z emigracji ponownie zamieszkali w tym samym domu. Stanisław Jurkiewicz mieszkał w nim do śmierci. Nie mieli dzieci.

 

Ursache: wikipedia.org

Keine Orte

    loading...

        NameBeziehungGeburtTotBeschreibung
        1Kazimierz BartelKazimierz BartelChef03.03.188226.07.1941

        15.05.1926 | Utworzono pierwszy rząd Kazimierza Bartla

        Pierwszy rząd Kazimierza Bartla – gabinet pod kierownictwem premiera Kazimierza Bartla, utworzony 15 maja 1926 roku po przewrocie majowym dokonanym przez Józefa Piłsudskiego. Istniał do 4 czerwca 1926 roku.

        Hinzufügen Speicher

        Schlagwörter