Lucjan Tadeusz Wrotny
- Geburt:
- 00.00.1920
- Tot:
- 06.12.2006
- Kategorien:
- Mechanic, Opfer der Repression (Völkermord) des sowjetischen Regimes, Professor, Teilnehmer des Zweiten Weltkriegs
- Nationalitäten:
- pole
- Friedhof:
- Warsaw, Bródno Cemetery (pl)
Lucjan Tadeusz Wrotny (ur. 1920 w Śmiecinie k. Ciechanowa, zm. 6 grudnia 2006 w Warszawie) – profesor zwyczajny Politechniki Warszawskiej, specjalista w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn.
Pochodził z okolic Ciechanowa, z którym bliskie relacje łączyły go do końca życia. W 1938 ukończył ciechanowskie gimnazjum im. Z. Krasińskiego. Brał czynny udział w kampanii wrześniowej, a następnie działał w konspiracji należąc do Armii Krajowej. Był zastępcą komendanta obwodu ciechanowskiego. W styczniu 1945 został aresztowany przez NKWD i zesłany do łagru w Stalinogorsku, skąd powrócił po dziewięciu miesiącach. W 1946 rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, po ukończeniu której został pracownikiem naukowym. W swoim dorobku posiada podręczniki politechniczne z dziedziny obróbki maszynowej i projektowania maszyn. W 1978 otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Współpracował z miesięcznikiem naukowo-technicznym „Mechanik”. Do końca życia należał do Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Zmarł w wieku 86 lat.
Wybrana twórczość
- Projektowanie obrabiarek
- Podstawy budowy obrabiarek
- Obrabiarki skrawające do metali
- Obrabiarki i urządzenia technologiczne
- Kinematyka i dynamika maszyn technologicznych i robotów przemysłowych
- Dynamika układów mechanicznych
Ursache: wikipedia.org
Keine Orte
01.09.1939 | Wojska niemieckie napadły o świcie bez wypowiedzenia wojny na Polskę, rozpoczynając kampanię wrześniową a tym samym II wojnę światową
Kampania wrześniowa (inne stosowane nazwy: kampania polska 1939, wojna polska 1939, wojna obronna Polski 1939) – obrona terytorium Polski przed agresją militarną (bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny) wojsk III Rzeszy (Wehrmacht) i ZSRR (Armia Czerwona); pierwszy etap II wojny światowej. Była to pierwsza kampania II wojny światowej, trwająca od 1 września (zbrojna agresja Niemiec) do 6 października 1939, kiedy z chwilą kapitulacji SGO Polesie pod Kockiem zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego w kampanii był marszałek Edward Rydz-Śmigły, a szefem sztabu gen. bryg. Wacław Stachiewicz. Od 3 września 1939 wojna koalicyjna Polski, Francji i Wielkiej Brytanii przeciw III Rzeszy.