Stanisław Harasymowicz
- Дата народження:
- 26.10.1917
- Дата смерті:
- 10.08.1944
- Категорії:
- Офіцер, Учасник Другої світової війни, учасник визвольної боротьби
- Громадянство:
- поляк
- Кладовище:
- Встановіть кладовищі
Stanisław Wacław Harasymowicz pseud. „Lalka”, „Żyrafa” (ur. 26 października 1917 we Lwowie, zm. 10 sierpnia 1944 w Warszawie) – żołnierz Wojska Polskiego II RP i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficer Armii Krajowej, podporucznik artylerii, cichociemny.
Był synem Wacława, inżyniera, i Heleny z domu Lewandowskiej, i przyrodnim bratem Jerzego Buyny. Uczył się w Korpusie Kadetów. W 1939 roku zdał maturę w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.
We wrześniu 1939 roku nie został zmobilizowany, ale ochotniczo walczył w 1 Pułku Obrony Warszawy. W nocy z 1 na 2 listopada przekroczył granicę polsko-węgierską i w tym samym miesiącu znalazł się we Francji, gdzie został skierowany do Szkoły Podchorążych Piechoty, a następnie Szkoły Podchorążych Artylerii w Camp de Coëtquidan. Od czerwca 1940 roku przebywał w Wielkiej Brytanii, gdzie służył w Centrum Wyszkolenia Artylerii, a następnie w 1 Pułku Artylerii Ciężkiej.
Po przeszkoleniu konspiracyjnym w dywersji i propagandzie został zaprzysiężony 5 listopada 1943 roku w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza i przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech. Zrzutu dokonano w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku w ramach operacji „Weller 15”, którą dowodził kpt. Władysław Krywda. Po skoku otrzymał przydział do Okręgu Polesie AK, do Centrali Zaopatrzenia Terenu (działającej w Warszawie w ramach Kedywu) 30 Dywizji Piechoty AK. Nie został przerzucony na teren Okręgu.
Po wybuchu powstania warszawskiego walczył w Zgrupowaniu Radosław, początkowo jako dowódca pododdziału (w sile sekcji – drużyny) w kompanii „Zgoda” Batalionu Czata 49, od 9 sierpnia jako dowódca plutonu „Mieczyków” (po rannym „Mieczu”). 10 sierpnia został ciężko ranny w okolicy ul. Stawki. Zginął trafiony ponownie w czasie transportu z pola walki. Według innej relacji zmarł 11 sierpnia w szpitalu Jana Bożego.
Został pochowany w Warszawie.
Odznaczenia
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari – 2 października 1944 roku (pośmiertnie).
Upamiętnienie
W lewej nawie kościoła św. Jacka przy ul. Freta w Warszawie odsłonięto w 1980 roku tablicę Pamięci żołnierzy Armii Krajowej, cichociemnych – spadochroniarzy z Anglii i Włoch, poległych za niepodległość Polski. Wśród wymienionych 110 poległych cichociemnych jest Stanisław Harasymowicz.
Джерело: wikipedia.org
немає місць
15.02.1941 | Został dokonany pierwszy zrzut cichociemnych.
Pierwszy zrzut spadochronowy cichociemnych miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku w Dębowcu w powiecie cieszyńskim. Operacja lotnicza nosiła kryptonim „Adolphus”.
01.08.1944 | O 17:00 (Godzina "W") wybuchło powstanie warszawskie
Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
10.08.1944 | 10. dzień powstania warszawskiego
Radio BBC nadało ostrzeżenie we wszystkich językach europejskich pod adresem hitlerowców i osób pracujących w aparacie III Rzeszy, zapowiadające ukaranie po wojnie osób dopuszczających się zbrodni w trakcie powstania.