Wacław Krzyżanowski
- Дата народження:
- 03.02.1923
- Дата смерті:
- 10.10.2014
- Категорії:
- Державний та компартійний діяч, Організатор/учасник репресії, Офіцер, Учасник Другої світової війни, Юрист
- Громадянство:
- поляк
- Кладовище:
- Встановіть кладовищі
Wacław Krzyżanowski (ur. 3 lutego 1923 w Zarzeczu Łukowskim, zm. 10 października 2014 w Koszalinie) – polski prawnik, prokurator, pułkownik Ludowego Wojska Polskiego.
Syn Witolda. Uczestniczył w bitwie pod Lenino.
Ukończył szkołę Urzędu Bezpieczeństwa w Łodzi. Od stycznia 1946 do maja 1950 był oficerem śledczym Wojskowej Prokuratury Rejonowej w Gdańsku.
Był w 1946 oskarżycielem posiłkowym w pokazowym procesie Danuty Siedzikównej (pseudonim „Inka”). Zażądał wówczas dla niepełnoletniej (17-letniej) oskarżonej kary śmierci. W dniu skazania Siedzikówny, sporządził również akty oskarżenia, w których zażądał kary śmierci dla dwóch innych młodych ludzi: Heinza Baumanna, 19-letniemu gdańskiemu Niemcowi, który znalazł w lesie broń i upolował nią sarnę, (wyrok wykonano 9 sierpnia 1946) oraz 16-letniego Benedykta Wyszeckiego, który po odkryciu u niego kilku zardzewiałych karabinów pozbawionych zamków i amunicji zeznał, że zbierał je na polach, by się bawić w wojsko. W tym przypadku sąd nie zgodził się z żądaniem prokuratora, uznawszy że podsądny dopuścił się przestępstwa z lekkomyślności, skazał go na 7 lat pozbawienia wolności.
W wojskowym wymiarze sprawiedliwości PRL pracował do 1976, był wielokrotnie odznaczany i nagradzany.
Był pierwszym stalinowskim prokuratorem, któremu IPN postawił zarzuty przed sądem, oskarżając o udział w komunistycznej zbrodni sądowej. Został uniewinniony zarówno w sądzie I, jak i II instancji (2001). Podczas procesu stwierdził, że stalinowski system prawny miał charakter przestępczy. Prawdopodobnie przyczynił się do śmierci wielu niewinnych osób, podpierając swoje zarzuty fałszywymi i absurdalnymi oskarżeniami. Prawomocną decyzją Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych pozbawiony uprawnień kombatanckich.
Został pochowany z wojskową asystą honorową 13 października 2014 na cmentarzu w Koszalinie.
Za przyznanie wojskowej asysty honorowej, na pogrzeb Wacława Krzyżanowskiego, szef MON Tomasz Siemoniak odwołał w trybie natychmiastowym ze stanowisk dowódcę oraz komendanta garnizonu Koszalin.
Джерело: wikipedia.org
немає місць
12.10.1943 | Front wschodni: rozpoczęła się bitwa pod Lenino
Bitwa pod Lenino – bitwa stoczona w dniach 12-13 października 1943 nieopodal wsi Lenino, na Białorusi pomiędzy radziecką 33 Armią i walczącą w jej składzie polską 1 Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki a Wehrmachtem.