de

Zbigniew Baucz

Zbigniew Baucz (ur. 12 kwietnia 1914 w Lublinie, zm. 7 czerwca 2017) – polski adwokat oraz działacz podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej.

Był absolwentem Gimnazjum im. hetmana Jana Zamojskiego w Lublinie z 1932. W 1937 uzyskał dyplom na Wydziale Prawa i Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i osiadł w Warszawie. W latach 1933–1939 był referentem w Ministerstwie Opieki Społecznej, gdzie poznał między innymi Kazimierza Moczarskiego. W czasie II wojny światowej był od 1940 działaczem podziemia niepodległościowego. Przed powstaniem warszawskim należał do Wydziału Legalizacji I Oddziału Komendy Głównej ZWZ-AK oraz kierownictwa Walki Podziemnej - Okręg „Magiel”. W trakcie powstania warszawskiego działał w Oddziale Biura Informacji i Propagandy Komedy Głównej AK. Warszawę opuścił wraz z ludnością cywilną przez Obóz przejściowy w kościele św. Wojciecha na Woli oraz Dulag 121 Pruszków, skąd następnie trafił do Częstochowy. Przed aresztowaniem przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w sierpniu 1945, angażował się w odtwarzanie Oddziale Biuro Informacji i Propagandy w Krakowie. W 1946 osiadł w Warszawie gdzie podjął pracę w Centralnym Urzędzie Planowania, a w 1947 zdał egzamin adwokacki. W latach 1948-2017 był członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. Od 1990 był działaczem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wybrane odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1997),
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Walecznych,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,

 

Ursache: wikipedia.org

Keine Orte

    loading...

        01.08.1944 | O 17:00 (Godzina "W") wybuchło powstanie warszawskie

        Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

        Hinzufügen Speicher

        Schlagwörter