de

Tadeusz Aleksander Malawski

Persan haben keine Bilder. Fügen Sie neue Bilder.

Ppor. rez. Tadeusz Aleksander Malawski s. Wincentego i Franciszki ze Stachurskich, ur. 25 III 1903 w Konkolnikach, pow. rohatyński. Uczeń gimnazjum w Nowym Targu. Uczestnik walk z Ukraińcami, następnie żołnierz 24 pp, m.in. w bitwie warszawskiej. Absolwent seminarium nauczycielskiego w Stanisławowie. Pracował w Walówce, pow. nowogródzki. Ppor. od 1929, przydzielony do 78 pp. Żonaty z Wandą z Teodorowskich, miał dwoje dzieci, brak dalszych danych.

CAW, AP 1795; MiD WIH, Ł.W. z 2 IV 1940; Muz. Kat.

 

Ursache: radaopwim.gov.pl

Keine Orte

    loading...

        14.02.1919 | Rozpoczęła się wojna polsko-bolszewicka

        Wojna polsko-bolszewicka (wojna polsko-sowiecka, wojna polsko-rosyjska 1919-1921, wojna polsko-radziecka) – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą a Rosją Radziecką, dążącą do podboju państw europejskich i przekształcenia ich w republiki radzieckie zgodnie z doktryną i deklarowanymi celami politycznymi („rewolucja z zewnątrz”) rosyjskiej partii bolszewików.

        Hinzufügen Speicher

        15.08.1920 | Wojna polsko-bolszewicka: w czasie bitwy warszawskiej polska armia powstrzymała ofensywę bolszewicką

        Bitwa Warszawska (pot. Cud nad Wisłą) – bitwa stoczona w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia rewolucji na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D’Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

        Hinzufügen Speicher

        Schlagwörter