Jan Porajewski
- Geburt:
- 00.00.1872
- Tot:
- 10.05.1929
- Kategorien:
- Arzt, Figur des öffentlichen Lebens
- Nationalitäten:
- pole, jude
- Friedhof:
- Cmentarz Centralny (Grobowiec Beksińskich)
Jan Porajewski (ur. 1872, zm. 10 maja 1929 w Sanoku) – lekarz, działacz społeczny, burmistrz Sanoka.
Z pochodzenia był Żydem i pierwotnie nosił inne nazwisko (jedno źródło podaje formę Ganz, zaś inne mianuje go Gantz). Dokonał konwersji na katolicyzm i przyjął chrzest. Zmienił także imię i nazwisko na Jan Porajewski.
Ukończył Wydział Wszechnauk Lekarskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymując tytuł lekarza.
W latach 1918-1920 był dyrektorem Szpitala Powiatowego w Sanoku.
Pełnił funkcję radnego miasta Sanoka. 12 stycznia 1928 Rada Miasta Sanoka wybrała go niemal jednogłośnie na stanowisko burmistrza. Za jego urzędowania zostały powołane komisje w zakresie wielu dziedzin życia społecznego. Jednocześnie jako burmistrz przedstawił plan gruntownych zmian i reform w zakresie spraw sanitarnych, kanalizacji, budownictwa mieszkaniowego, szkolnictwa. Podczas jego kadencji dotychczasowa nazwa ulicy Królowej Izabeli została zmieniona na ulicę Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Pod koniec kwietnia 1929 złożył wniosek o urlop, a następnie zdecydował o rezygnacji z urzędu, motywując to złym stanem zdrowia. Jednocześnie nie chciał rezygnować z mandatu radnego, którego wypełnianie nie było tak absorbujące jak pełnienie funkcji burmistrza. Rada Miasta Sanoka próbowała przekonać go do pozostania na stanowisku; po wniosku Wilhelma Szomka odroczyła tę kwestię na okres dwóch tygodni. 10 maja 1929 Jan Porajewski niespodziewanie popełnił samobójstwo strzałem z broni. Powodem była nieuleczalna choroba.
Po jego śmierci dopiero po ponad pięciu miesiącach dokonano wyboru kolejnego burmistrza – 28 października 1929 stanowisko to objął Tadeusz Malawski.
Jan Porajewski był znany jako filantrop. Działał w ramach Towarzystwa Polskiej Ochronki Dzieci Chrześcijańskich, a jego wychowankom udzielał nieodpłatnie porad lekarskich.
Jest pochowany w części "Rymanowski Stary" Cmentarza Centralnego w Sanoku, nieopodal nieczynnej kaplicy. Nagrobek jest uznany za obiekt zabytkowy i podlega ochronie prawnej.
Ursache: wikipedia.org
Keine Orte
Keine Termine gesetzt