Powiedz o tym miejscu
pl

Marlon Brando

Dodaj nowe zdjęcie!
Data urodzenia:
03.04.1924
Data śmierci:
01.07.2004
Inne nazwiska/pseudonimy:
Marlon Brando, Марлон Брандо, Marlons Brando
Kategorie:
aktor
Narodowość:
 amerykańska
Cmentarz:
Określ cmentarz

Marlon Brando (ur. 3 kwietnia 1924 w Omaha, zm. 1 lipca 2004 w Los Angeles) – amerykański aktor, znany przede wszystkim z ról w takich filmach jak Tramwaj zwany pożądaniem, Na nabrzeżach, Dziki, Ojciec chrzestny (prawdopodobnie jego najbardziej rozpoznawalna rola) czy Czas apokalipsy. Wyreżyserował też western Dwa oblicza zemsty, w którym sam zagrał.

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów amerykańskich.

westernach, gdzie zwykle wcielał się w postaci zbuntowanych bohaterów o skomplikowanej psychice. Jego styl aktorski miał wpływ na takich aktorów jak Paul Newman czy Robert De Niro.

W biografii The Only Contender wydanej w 1976 roku otwarcie przyznał się do biseksualizmu, pisząc: Jak wielu mężczyzn miałem doświadczenia homoseksualne, i nie wstydzę się tego. Orientacja Brando jasno sprecyzowana została na portalu NNDB.

Jego życie prywatne było burzliwe. Córka popełniła samobójstwo, syn trafił do więzienia za morderstwo, a Brando miał problemy z alkoholem.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. dwóch Oscarów (oprócz tego zdobył jeszcze sześć nominacji) – za Ojca chrzestnego i Na nabrzeżach.

W 1973 roku odmówił przyjęcia Oscara za Ojca chrzestnego, na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu przedstawianiu w westernach oraz w geście poparcia dla Indian z Ruchu Indian Amerykańskich okupujących Wounded Knee w rezerwacie Pine Ridge. Zamiast niego na scenę wyszła młoda Indianka Sacheen Littlefeather (Maria Cruz), która w jego imieniu odmówiła przyjęcia nagrody oraz wyjaśniła tego powody (Brando wspierał potem m.in. przywódcę okupacji Dennisa Banksa).

Oprócz nagród prestiżowych ma na swoim koncie także Złotą Malinę za rolę w filmie Wyspa doktora Moreau oraz dwie nominacje – za Wzór i Kolumba odkrywcę.

W 2001 roku razem z m.in. Chrisem Tuckerem wystąpił w teledysku Michaela Jacksona do piosenki You Rock My World z albumu Invincible.

Był krótkofalowcem, znak FO5GJ.

Wybrana filmografia

  • 2001: Rozgrywka (The Score)
  • 1998: Łatwa forsa (Easy Money)
  • 1997: Odważny (The Brave)
  • 1996: Wyspa doktora Moreau (The Island of Doctor Moreau)
  • 1996: Don Juan DeMarco
  • 1992: Kolumb odkrywca (Christopher Columbus)
  • 1990: Nowicjusz (The Freshman)
  • 1989: Sucha biała pora (A Dry White Season')
  • 1980: Wzór (The Formula)
  • 1979: Czas apokalipsy (Apocalypse Now)
  • 1978: Superman (Superman)
  • 1976: Przełomy Missouri (The Missouri Breaks)
  • 1973: Ostatnie tango w Paryżu (Last Tango in Paris)
  • 1972: Ojciec chrzestny (The Godfather)
  • 1967: Hrabina z Hongkongu (A Countess from Hong Kong)
  • 1967: W zwierciadle złotego oka (Reflections in a Golden Eye)
  • 1966: Obława (The Chase)
  • 1966: Appaloosa (The Appaloosa)
  • 1962: Bunt na Bounty (Mutiny on the Bounty)
  • 1962: Spokojny Amerykanin (The Ugly American)
  • 1961: Dwa oblicza zemsty (One-Eyed Jacks)
  • 1959: Jak ptaki bez gniazd (The Fugitive Kind)
  • 1958: Młode lwy (The Young Lions)
  • 1957: Sayonara
  • 1956: Herbaciarnia "Pod Księżycem" (The Teahouse of the August Moon)
  • 1955: Faceci i laleczki (Guys and Dolls)
  • 1954: Desirée
  • 1954: Dziki (The Wild One)
  • 1954: Na nabrzeżach (On the Waterfront)
  • 1953: Juliusz Cezar (Julius Caesar)
  • 1952: Viva Zapata!
  • 1951: Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire)
  • 1950: Pokłosie wojny (The Men)

Źródło informacji: wikipedia.org

Brak miejsc

    loading...

        ImięRodzaj relacjiData urodzeniaData śmierciOpis
        1Christian BrandoChristian Brandosyn11.05.195826.01.2008
        2Cheyenne BrandoCheyenne Brandocórka20.02.197016.04.1995
        3Jocelyn  BrandoJocelyn Brandosiostra18.11.191927.11.2005
        4Tarita TeriipiaTarita Teriipiażona29.12.1941
        5Movita CastanedaMovita Castanedażona12.04.191612.02.2015
        6Anna KashfiAnna Kashfiżona30.09.193421.08.2015
        7
        Don Hanmerszwagier17.10.191924.05.2003
        8Jane FondaJane Fondapartner21.12.1937
        9Jill  BannerJill Bannerpartner08.11.194608.11.1982
        10Shelley WintersShelley Winterspartner18.08.192014.01.2006
        11Irene PapasIrene Papaspartner03.09.192614.09.2022
        12Marilyn MonroeMarilyn Monroepartner, przyjaciel, kolega/koleżanka01.06.192605.08.1962
        13Gloria VanderbiltGloria Vanderbiltpartner20.02.192417.06.2019
        14Зина  РачевскиЗина Рачевскиżona po ślubie cywilnym01.09.193000.00.1970
        15Cynthia  LynnCynthia Lynnżona po ślubie cywilnym02.04.193710.03.2014
        16Rita MorenoRita Morenożona po ślubie cywilnym11.12.1931
        17Brigitte BardotBrigitte Bardotprzyjaciel28.09.193428.12.2025
        18Roddy McDowallRoddy McDowallprzyjaciel17.09.192803.10.1998
        19Anthony QuinnAnthony Quinnprzyjaciel, kolega/koleżanka21.04.191503.06.2001
        20Sacheen LittlefeatherSacheen Littlefeatherprzyjaciel14.11.194602.10.2022
        21
        Monica Boyarprzyjaciel20.12.192003.10.2013
        22Elaine StritchElaine Stritchkolega szkolny02.02.192517.07.2014
        23Montgomery CliftMontgomery Cliftkolega/koleżanka17.10.192023.07.1966
        24Pier  AngeliPier Angelikolega/koleżanka19.06.193210.09.1971
        25Christian  MarquandChristian Marquandkolega/koleżanka15.03.192722.11.2000
        26Richard BrightRichard Brightkolega/koleżanka28.06.193718.02.2006
        27Jackie  CooperJackie Cooperkolega/koleżanka15.09.192203.05.2011
        28Eli WallachEli Wallachkolega/koleżanka07.12.191524.06.2014
        29Anna MagnaniAnna Magnanikolega/koleżanka07.03.190826.09.1973
        30Maria SchneiderMaria Schneiderkolega/koleżanka27.03.195203.02.2011
        31Katy JuradoKaty Juradokolega/koleżanka16.01.192405.07.2002
        32Michael RennieMichael Renniekolega/koleżanka25.08.190910.06.1971
        33Fred ZinnemannFred Zinnemannkolega/koleżanka29.04.190714.03.1997
        34James GarnerJames Garnerkolega/koleżanka07.04.192819.07.2014
        35John  CazaleJohn Cazalekolega/koleżanka12.08.193512.05.1978
        36Maria  CartaMaria Cartakolega/koleżanka24.06.193422.09.1994
        37Noel NeillNoel Neillkolega/koleżanka25.11.192003.07.2016
        38Abe  VigodaAbe Vigodakolega/koleżanka24.02.192126.01.2016
        39Phyllis  ThaxterPhyllis Thaxterkolega/koleżanka20.11.191914.08.2012
        40Michael V.  GazzoMichael V. Gazzokolega/koleżanka05.04.192314.02.1995
        41Anita  PallenbergAnita Pallenbergkolega/koleżanka25.01.194413.06.2017
        42Joe SpinellJoe Spinellkolega/koleżanka28.10.193613.01.1989
        43Stanley KramerStanley Kramerkolega/koleżanka29.09.191319.09.2001
        44Maximilian  SchellMaximilian Schellkolega/koleżanka08.12.193001.02.2014
        45Christopher  ReeveChristopher Reevekolega/koleżanka25.09.195210.10.2004
        46Edward DmytrykEdward Dmytrykkolega/koleżanka04.09.190801.07.1999
        47Grace GrimaldiGrace Grimaldikolega/koleżanka12.11.192914.09.1982
        48Nicoletta  MachiavelliNicoletta Machiavellikolega/koleżanka01.08.194415.11.2015
        49Glenn FordGlenn Fordkolega/koleżanka01.05.191630.08.2006
        50Eva Marie SaintEva Marie Saintkolega/koleżanka04.07.192406.10.2026
        51Francine YorkFrancine Yorkkolega/koleżanka26.08.193606.01.2017
        52James CaanJames Caankolega/koleżanka26.03.194006.07.2022
        53Bernardo  BertolucciBernardo Bertoluccikolega/koleżanka16.03.194126.11.2018
        54Sterling HaydenSterling Haydenkolega/koleżanka26.03.191623.05.1986
        55Claudia CardinaleClaudia Cardinalekolega/koleżanka15.04.193823.09.2025
        56Machiko  KyōMachiko Kyōkolega/koleżanka25.03.192412.05.2019
        57Doris  DayDoris Daykolega/koleżanka03.04.192213.05.2019
        58Thelma LeedsThelma Leedskolega/koleżanka18.12.191027.05.2006
        59Carmen  ArgenzianoCarmen Argenzianokolega/koleżanka27.10.194310.02.2019
        60Carmine CaridiCarmine Caridikolega/koleżanka23.01.193429.05.2019
        61Al  LettieriAl Lettierikolega/koleżanka24.02.192818.10.1975
        62Donald SutherlandDonald Sutherlandkolega/koleżanka17.07.193520.06.2024
        63Pina  PellicerPina Pellicerkolega/koleżanka03.04.193404.12.1964
        64Alberto   GrimaldiAlberto Grimaldikolega/koleżanka28.03.192523.01.2021
        65Mae  WestMae Westkolega/koleżanka17.08.189322.11.1980
        66Morgana KingMorgana Kingkolega/koleżanka04.06.193022.03.2018
        67Kim  HunterKim Hunterkolega/koleżanka12.11.192211.09.2002
        68Julie AdamsJulie Adamsznajomy17.10.192603.02.2019
        69Larry  KingLarry Kingznajomy19.11.193323.01.2021
        70Muhammad AliMuhammad Aliznajomy17.01.194203.06.2016
        71George  BarrisGeorge Barrisznajomy14.06.192230.09.2016
        72Nita BieberNita Bieberznajomy18.07.192604.02.2019
        73Gato BarbieriGato Barbieriznajomy28.11.193202.04.2016
        74Art ShayArt Shayznajomy31.03.192228.04.2018
        75
        Peter Baschznajomy23.09.192115.03.2004
        76Whitney HoustonWhitney Houstonznajomy09.08.196311.02.2012
        77Geraldine PageGeraldine Pageznajomy22.11.192413.06.1987
        78Patricia BosworthPatricia Bosworthznajomy24.04.193302.04.2020
        79Ermanno OlmiErmanno Olmiznajomy24.07.193107.05.2018
        80Henry FondaHenry Fondaznajomy16.05.190512.08.1982
        81Michael JacksonMichael Jacksonznajomy29.08.195825.06.2009
        82Erwin PiscatorErwin Piscatornauczyciel17.12.189330.03.1966
        83Lee  StrasbergLee Strasbergnauczyciel17.11.190117.02.1982
        84Ervīns PiskatorsErvīns Piskatorsnauczyciel17.12.189330.03.1966
        85Stella  AdlerStella Adlernauczyciel10.02.190121.12.1992
        86Edward RobinsonEdward Robinsonoponent12.12.189326.01.1973
        87Konstantin StanislawskiKonstantin Stanislawskiidol17.01.186307.08.1938
        Dodaj słowa kluczowe