Antoni Korczak-Daleszyński
- Geburt:
- 13.03.1915
- Tot:
- 27.05.2000
- Mädchenname:
- herbu Korczak
- Kategorien:
- Agronom, Bauer, Edelmann, Fähnrich, Geschäftsmann, Hauswirt, Landwirt, Oberleutnant, Steward, Teilnehmer des Zweiten Weltkriegs, Wirtschaftswissenschaftler, Züchter
- Nationalitäten:
- pole
- Friedhof:
- Cmentarz (pl)
Antoni Korczak-Daleszyński urodził się w Kosewie (d. Kossewo) nad jeziorami Powidzkim i Kosewskim , w majątku rodzinnym swojej mamy Felicji Daleszyńskiej z d. Koteckiej.
Antoni uczęszcza do Państwowego Gimnazjum Klasycznego i Humanistycznego w Toruniu (ul. Zaułek Prosowy 1) , teraz I LO im. M. Kopernika. W Toruniu mieszkają i pracują jego rodzice Stanisław i Felicja Daleszyńscy. Są oni właścicielami hotelu "Europa" przy ulicy Rynek Nowomiejski 2 . Tutaj mieści się też wytworna restauracja , którą osobiście zajmuje się Stanisław Roman Daleszyński.
Antoni kończy podchorążówkę w stolicy polskiej kawalerii , w Grudziądzu .Tutaj w latach 1920-1939 działało słynne Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Marszałek Edward Rydz-Śmigły promował absolwentów Szkoły Podchorążych Kawalerii w 1938 r. Ostatnim komendantem Centrum Wyszkolenia Kawalerii (od listopada 1938 do września 1939 r.) był płk Tadeusz Bór Komorowski , który jako generał brygady został dowódcą Armii Krajowej (17-07-1943r.) . Słynna żurawiejka o ułanach 18 Pułku Ułanów Pomorskich wybrzmiewała "Świeci jak na niebie gwiazdy, szkoła podchorążych jazdy. Lance do boju, szable w dłoń! Bolszewika goń! goń! goń!" , lub w wersji dla dorosłych "D...y mają jak z mosiądza, to ułani są z Grudziądza" . Antoni trafia w wir wojenny , jako ułan , żołnierz Wojska Polskiego. Uczestniczy w kampanii wrześniowej 1939 r., w obronie Polski , gdzie niemiecki najeźdzca , Wehrmacht , nie stosuje żadnych praw honorowych i zabija wziętych do niewoli żołnierzy , jak i osoby cywilne ( np. 8 września Ciepielów) . Antoni zostaje ciężko ranny w Warszawie. Tutaj zostaje odnaleziony przez Leokadię Warywodzką i jej koleżankę (też pielęgniarkę) można by rzec na ulicy. Dzięki ich pomocy wraca do zdrowia , unika amputacji . Leokadia staje się wielką miłością Antoniego. Biorą ślub w 1940 r. w Warszawie , w Kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ulicy Ratuszowej 5a, w najstarszej świątyni na Pradze .
Jako żołnierz AK walczy w Powstaniu Warszawskim .
Zaraz po wojnie Antoni służy w wojsku i po tym otrzymuje ziemię rolną we Wiewiórkach (ok. 25 ha) .
Niestety przedwojenni żołnierze , wojenni żołnierze Armii Krajowej podczas sowieckiej okupacji są traktowni nieufnie i podlegają ciągłym represjom i wielu z nich traci swoje bohaterskie , patriotycznie naznaczone życie , podczas egzekucji skazańców , orzeczonych w pokazowych procesach "sądowych" o tzw. " zdradę Polski " , patrz np. Komandor Porucznik Zbigniew Przybyszewski "Zbyszko z Kruszwicy" - Szczątki niezłomnego bohatera pochodzącego z Giżewa zbrodniczo osądzonego i zamordowanego w czasach stalinowskich PRL (1952 r.) zostały wydobyte w 2013 roku z tzw kwatery na łączce na warszawskich Powązkach.
Antoni zaczyna odczuwać prześladowanie . Jest często przesłuchiwany . Pozbywa się ziemi (1956 r.) . Szuka pracy . Jest wielokrotnie zwalniany. Pracuje w wielkoobszarowych gospodarstwach rolnych tzw. PGR - ach . Był dyrektorem PGR-u w Czachówku , w powiecie kwidzyńskim , w gminie Gardeja . Praca na roli , jej organizacja wciąga go , a szczególnie uprawa różnych odmian ziemniaków. Jest wiekim pasjonatą w swojej dziedzinie , a przy tym sprawdza się jako świetny organizator.
Cześć jego pamięci !
Miejsce pochówku : Cmentarz Parafialny w Turznicach k. Grudziądza 53.405588, 18.794105
Rodzice : Stanisław i Felicja Daleszyńscy
Rodzeństwo Antoniego : Maria , Jan , Zofia , Wojciech , Danuta , Krystyna .
Małżeństwo : Antoni Korczak-Daleszyński i Leokadia z d. Warywodzka , w Warszawie , w r. 1940 .
Dzieci : pięcioro w tym Krystyna Celmer i Lech Korczak-Daleszyński
Opisał siostrzeniec , Michał Rzewuski.
Keine Orte
Keine Termine gesetzt