Powiedz o tym miejscu
pl

Robert Kennedy

Dodaj nowe zdjęcie!
Data urodzenia:
20.11.1925
Data śmierci:
06.06.1968
Inne imiona lub nazwisko panieńskie:
Robert Francis Kennedy
Inne nazwiska/pseudonimy:
Robert Kennedy, Roberts Francis Kenedijs, Роберт Френсис Кеннеди, Роберт Кеннеди, Ро́берт Фрэ́нсис Ке́ннеди, Robert Francis Kennedy, Roberts Kennedijs, Roberts Frensiss "Bobijs" Kenedijs, Robert Fran
Kategorie:
mąż stanu, polityk, prawnik
Narodowość:
 amerykańska
Cmentarz:
Arlington, cmentarz narodowy

Robert Francis „Bobby” Kennedy, znany również jako „RFK” (ur. 20 listopada 1925, zm. 6 czerwca 1968) – amerykański polityk, 64. prokurator generalny Stanów Zjednoczonych (1961-1964), senator stanu Nowy Jork (1965-1968), młodszy brat 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Johna F. Kennedy’ego.

W czerwcu 1964, razem z żoną i trójką dzieci, przybył do Polski z prywatną wizytą. Jej celem były odwiedziny u swoich polskich krewnych z rodziny Radziwiłłów, z którymi się spowinowacili poprzez małżeństwo siostry Jacqueline Kennedy – Lee, z księciem Stanisławem Radziwiłłem.

Postrzelony 5 czerwca 1968 w Los Angeles, wkrótce po wygłoszeniu mowy celebrującej jego zwycięstwo w prawyborach prezydenckich Partii Demokratycznej w Kalifornii, zmarł dzień później, pochowany na Narodowym Cmentarzu w Arlington. Zamachowiec – Palestyńczyk Sirhan Sirhan pochodził z Jerozolimy. Sprawę przeciwko niemu prowadził w sądzie prokurator Buck Compton, jeden z bohaterów książki Kompania braci autorstwa Stephena E. Abrose’a. Na temat morderstwa Kennedy’ego powstał w 2006 film Bobby, w reż. Emilio Esteveza.

Życie rodzinne

Żonaty z Ethel Skakel od 1950. Dzieci to:

Kathleen Hartington (ur. 1951), wicegubernator stan Maryland (1995-2003) Joseph Patrick II (ur. 1952), członek Izby Reprezentantów (1987-1999) Robert Francis Jr (ur. 1954) David Anthony (1955-1984) Mary Courtney (ur. 1956) Michael Le Moyne (1958-1997) Mary Kerry (ur. 1959) Christopher George (ur. 1963) Matthew Maxwell Taylor (ur. 1965) Douglas Harriman (ur. 1967), dziennikarz Rory Elizabeth Katherine (ur. 1968, 7 mies. po śmierci ojca)

Źródło informacji: wikipedia.org

Brak miejsc

    loading...

        ImięRodzaj relacjiData urodzeniaData śmierciOpis
        1Joseph Patrick Kennedy, Sr.Joseph Patrick Kennedy, Sr.ojciec06.09.188818.11.1969
        2Rose KennedyRose Kennedymatka22.07.189022.01.1995
        3Joseph Patrick Kennedy, Jr.Joseph Patrick Kennedy, Jr.brat25.07.191512.08.1944
        4Edward KennedyEdward Kennedybrat22.02.193225.08.2009
        5John Fitzgerald KennedyJohn Fitzgerald Kennedybrat29.05.191722.11.1963
        6Rosemary KennedyRosemary Kennedysiostra13.09.191807.01.2005
        7Kathleen KennedyKathleen Kennedysiostra20.02.192013.05.1948
        8Eunice Kennedy ShriverEunice Kennedy Shriversiostra10.07.192111.08.2009
        9Patricia  KennedyPatricia Kennedysiostra06.05.192417.09.2006
        10Ethel KennedyEthel Kennedyżona11.04.1928
        11John Fitzgerald Kennedy, Jr.John Fitzgerald Kennedy, Jr.bratanek/siostrzeniec25.11.196016.07.1999
        12George  SkakelGeorge Skakelteść16.07.189203.10.1955
        13
        Ann Brannackteściowa00.00.189203.10.1955
        14Mary  KennedyMary Kennedysynowa00.00.195916.05.2012
        15Jacqueline Kennedy OnassisJacqueline Kennedy Onassisszwagierka28.07.192919.05.1994
        16William CavendishWilliam Cavendishszwagier10.12.191710.09.1944
        17Питер ЛоуфордПитер Лоуфордszwagier07.09.192324.12.1984
        18Sargent  ShriverSargent Shriverszwagier09.11.191518.01.2011
        19Saoirse  Kennedy HillSaoirse Kennedy Hillwnuczka00.00.199901.08.2019
        20Jayne  MansfieldJayne Mansfieldpartner19.04.193329.06.1967
        21Mariella NovotnyMariella Novotnypartner09.05.194101.02.1983
        22Prince Stanisław Albrecht  RadziwiłłPrince Stanisław Albrecht Radziwiłłdaleki krewny21.07.191427.07.1976
        23Rosemary ClooneyRosemary Clooneyprzyjaciel23.05.192829.06.2002
        24Rudolf  NureyevRudolf Nureyevprzyjaciel17.03.193806.01.1993
        25Marilyn MonroeMarilyn Monroeprzyjaciel01.06.192605.08.1962
        26Lem  JohnsLem Johnskolega/koleżanka00.00.192510.05.2014
        27Gore VidalGore Vidalznajomy03.10.192531.07.2012
        28Nina Kukharchuk-KhrushchevaNina Kukharchuk-Khrushchevaznajomy14.04.190013.08.1984
        29Art ShayArt Shayznajomy31.03.192228.04.2018
        30Barbara  Pierce BushBarbara Pierce Bushznajomy08.06.192517.04.2018
        31Ulvis AlbertsUlvis Albertsznajomy08.05.194218.11.2025
        32Truman CapoteTruman Capoteznajomy30.09.192425.08.1984
        33David DubinskyDavid Dubinskyznajomy22.02.189217.09.1982
        34Earl  WarrenEarl Warrenznajomy19.03.189109.07.1974
        35John FactorJohn Factorznajomy08.10.189222.01.1984
        36Andriej GromykoAndriej Gromykoznajomy18.07.190902.07.1989
        37Oleg  CassiniOleg Cassiniznajomy11.04.191317.03.2006
        38Lucía   Hiriart de PinochetLucía Hiriart de Pinochetznajomy10.12.192216.12.2021
        39Frank SinatraFrank Sinatraznajomy12.12.191514.05.1998
        40Jan Paweł IIJan Paweł IIznajomy18.05.192002.04.2005
        41Joe  DiMaggioJoe DiMaggioznajomy25.11.191408.03.1999
        42Billy GrahamBilly Grahamznajomy07.11.191821.02.2018
        43Prince Philip,  Duke of EdinburghPrince Philip, Duke of Edinburghznajomy10.06.192109.04.2021
        44Mamie EisenhowerMamie Eisenhowerznajomy14.11.189601.11.1979
        45Jimmy CarterJimmy Carterznajomy01.10.192429.12.2024
        46Richard  LeacockRichard Leacockznajomy18.07.192123.03.2011
        47Mac BundyMac Bundyznajomy30.03.191916.09.1996
        48Georgi  BolshakovGeorgi Bolshakovznajomy00.00.192200.00.1989

        07.01.1959 | Kubas komunistiskā "revolūcija"

        Kubas vadītājs bija viena no pretrunīgākajām personībām mūsdienu politiskajā pasaulē. Par spīti izteiktajam naidīgumam, ko pret viņu pauž, visspēcīgākā valsts pasaulē, kaimiņzeme – ASV, Kastro ir sasniedzis to, kas neizdevās Ļeņinam, Hruščovam un Brežņevam kopā, jo atrodoties tālu no tiešas PSRS ietekmes, spēja daudzus gadus saņemt subsīdijas no PSRS tikai par to, ka notur Kremlim uzticamu varu.

        Prześlij wspomnienia

        16.09.1959 | Šarls de Gols piedāvā Alžīrai neatkarības referendumu

        Prześlij wspomnienia

        16.10.1962 | The Cuban missile crisis—known as the October Crisis or Caribbean Crisis

        Prześlij wspomnienia

        04.06.1963 | Afera Profumo

        Prześlij wspomnienia

        05.06.1968 | W hotelu w Los Angeles został postrzelony przez Palestyńczyka Sirhana Sirhana kandydat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich, senator Robert F. Kennedy. W wyniku odniesionych obrażeń zmarł następnego dnia

        Prześlij wspomnienia

        08.06.1968 | Robert F. Kennedy's funeral takes place at the St. Patrick's Cathedral in New York City

        Prześlij wspomnienia

        14.11.2021 | Aivars Borovkovs: Runājiet ar vecākiem un vecvecākiem, kamēr viņi vēl dzīvi

        “Izmantojiet laiku. Kamēr vēl iespējams – parunājiet ar saviem vecākiem un vecvecākiem. Uzziniet par notikumiem, piemēram, “Hruščova atkusni”, Atmodas laiku. Ja atrodat kādus fotoattēlus – saglabājiet tos. Jo cilvēki un lietas aiziet, pazūd. Daudziem mājās ir atmiņu krājumi, kas nevienam nav vajadzīgi. Un tomēr... tie ir vajadzīgi, pat ļoti. Tā ir tautas, nācijas kolektīvā atmiņa, kas ir daudz patiesāka un dziļāka, tāpēc noteikti ir jāuzkrāj,” aicina Aivars Borovkovs, jurists, fotogrāfs, dzīvnieku tiesību aizstāvis un – kopā ar kolēģi Ainaru Brūveli – pasaules kultūrvēsturiskās enciklopēdijas “timenote.info” veidotājs. Tumšajā veļu laikā – domāsim kopā.

        Prześlij wspomnienia

        Dodaj słowa kluczowe