Pastāsti par vietu
lv

Jānis Kubilis

Pievieno šai personai bildi!
Dzimšanas datums:
24.07.1923
Miršanas datums:
16.06.2024
Apglabāšanas datums:
21.06.2024
Kategorijas:
Aktieris, TZO, Triju zvaigžņu ordeņa virsnieks / kavalieris
Tautība:
 latvietis
Kapsēta:
Rīgas kremācijas centrs

Jānis Kubilis  bija latviešu aktieris.

Dzīvesgājums

Dzimis 1923. gadā Neretā. Mācījās Riekstiņu pagastskolā, Neretas pamatskolā, vēlāk Smiltenes Piensaimniecības skolā.

Jaunībā spēlēja pirmajā Neretas basketbola komandā. Pēc Otrā pasaules kara atgriezās Neretā, kur iepazinās ar savu nākamo sievu Liliju Daugavieti un kopā ar viņu mācījās Veras Baļunas vadītajā kursā Drāmas teātra studijā Rīgā.

1948. gadā beidza mācības un līdz 1994. gadam bija Drāmas (vēlāk – Nacionālā) teātra aktieris. Filmējās arī vairākās Rīgas Kinostudijas spēlfilmās.

No 1956.g. Latvijas PSR Nopelniem bagātais skatuves mākslinieks

1965. gadā saņēmis  Latvijas PSR Valsts prēmiju par Mocarta lomu A. Puškina "Mocarts un Saljeri" inscenējumā un Lorkas lomu Žaņa Grīvas lugā "Noziegums Granādā".

1987. g. saņēmis A. Amtmaņa- Briedīša prēmiju par par ievērojamiem sniegumiem latviešu padomju oriģināldramaturģijas interpretācijā

1994. gadā Jānis Kubilis pensionējās.

Kubilis saņēmis vairākus apbalvojumus, to skaitā ceturtās šķiras Triju Zvaigžņu ordeni 2005. gadā, “Spēlmaņu nakts” balvu par Mūža ieguldījumu teātra mākslā 2005. gadā un citus.

Daiļrades raksturojums

Kubilis kopumā nospēlējis aptuveni 140 lomu. Jaunībā bieži izmantota viņa pievilcīgā, vīrišķīgā āriene, muzikalitāte un temperaments. Aktieri raksturo inteliģence, romantisms, humora izjūta un artistiskums.

Lomu saraksts

  • Francisks, Maska – R.Seridans "Jauko māņu diena" (1945, režisors E.Feldmanis)
  • Milicijas seržants – V.Ardovs "Pelnrušķīte" (1946, režisors R.Baltaisvilks)
  • Kareivis – N.Pogodins "Kremļa kuranti" (1947, režisore V.Baļuna)
  • Feja – V.Šekspīrs "Jautrās vindzorietes" (1947, režisors E.Feldmanis)
  • 5.komjaunietis – A.Grigulis "Māls un porcelāns" (1947, režisore V.Baļuna)
  • Korists – Rainis "Pusideālists" (1947, režisori A.Austriņš un H.Zommers)
  • Sulainis – A.Ostrovskis "Talanti un pielūdzēji" (1948, režisore V.Baļuna)
  • Piektais krauklis – Rainis "Zelta zirgs" (1948, režisori V.Baļuna un Ž.Katlaps)
  • Korists – R.Blaumanis "Ugunī" (1948, režisors Ž.Katlaps)
  • Selio – Lope de Vega "Suns uz siena kaudzes" (1948, režisors H.Zommers)
  • Puisis – A.Brodele "Skolotājs Straume" (1948, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Voževatovs – A.Ostrovskis "Līgava bez pūra" (1948, režisore V.Baļuna)
  • Viesis, Matrozis – Dž.Londons "Mārtiņš Īdens" (1948, režisors H.Zommers)
  • Draudzes loceklis, Arsenio – Dž.Flečers "Spāniešu priesteris" (1949, režisori A.Amtmanis-Briedītis un N.Katlape)
  • Rumbaiņa dēls – V.Lācis "Zvejnieka dēls" (1949, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Marks Pino – N.Virta "Kaut kur Eiropā" (1949, režisore V.Baļuna)
  • Gricjko – A.Korneičuks "Ukrainas stepēs" (1949, režisore V.Baļuna)
  • Strādnieks-aģitators – N.Pogodins "Cilvēks ar šauteni" (1949, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Brūvelis – E.Zālīte "Vārds sievietēm" (1949, režisors H.Zommers)
  • Ziguļevs – S.Mihalkovs "Komponists Iļja Golovins" (1950, režisore V.Baļuna)
  • Kreicskolnieks, Ješka – A.Upītis "Zaļā zeme" (1950, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Famusova sulainis – A.Gribojedovs "Gudra cilvēka nelaime" (1950, režisors H.Zommers)
  • Fulhensio – Lope de Vega "Meitene ar krūzi" (1950, režisors H.Zommers)
  • Kolhoznieks – A.Grigulis "Kramā ir uguns" (1950, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Kurčajevs – A.Ostrovskis "Arī gudrinieks pārskatās" (1950, režisore V.Baļuna)
  • Viesis – A.Jakobsons "Cīņa bez frontes līnijas" (1950, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Ero Perkonens – A.Tiklijs "Kalevas meistari" (1950, režisors. Ž.Katlaps)
  • 2.jaunais mērnieks – M. un R. Kaudzītes "Mērnieku laiki" (1950, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Lukins – M.Gorkijs "Barbari" (1951, režisore N.Vētra)
  • Bundzinieks, 2.žurnālists, Policists – Ļ.Seiņins "Gadsimta vidū" (1951, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Tranio – V.Šekspīrs "Spītnieces savaldīšana" (1951, režisore V.Baļuna)
  • Silmalis – I.Ratners, J.Vanags "Gaišie logi" (1951, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Matrozis – V.Lācis "Bāka uz salas" (1951, režisors Ž.Katlaps)
  • Pugovicins – N.Gogolis "Revidents" (1952, režisore V.Baļuna)
  • Smels Kulamba – G.Gulia "Labā pilsēta" (1952, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Sena – A.Afigenovs "Mašeņka" (1952, režisore V.Baļuna)
  • Kasio – V.Šekspīrs "Otello" (1952, režisore V.Baļuna)
  • Stepans – P.Maļarevskis "Pirms vētras" (1952, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Viktors Šmeļovs – A.Simukovs "Meitenītes daiļaviņas" (1952, režisore V.Baļuna)
  • 1.čigāns, Oficieris tiesā – Ļ.Tolstojs "Dzīvais mironis" (1952, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Hermanis – A.Arbuzovs "Taņa" (1953, režisore V.Baļuna)
  • Fabricio – K.Goldoni "Viesnīcniece" (1953, režisore V.Baļuna)
  • Cirtējs – P.Rozītis "Ceplis" (1953, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Aleksejs Ivanovičs – L.Ļeonovs "Vienkāršais cilvēks" (1953, režisors H.Zommers)
  • Juris – R.Blaumanis "Ļaunais gars" (1953, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Trofimovs – A.Čehovs "Ķiršu dārzs" (1953, režisors A.Leimanis)
  • Ļevanovičs – K.Krapiva "Kas smejas pēdējais" (1954, režisore V.Baļuna)
  • Bruno – V.Lācis "Uz jauno krastu" (1954, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Jānis Kaugurs – A.Brodele "Avārija" (1954, režisore V.Baļuna)
  • Jānis – A.Upītis "Balss un atbalss" (1954, režisors K.Pamše)
  • Vederņikovs – A.Arbuzovs "Klejojumu gadi" (1954, režisore V.Baļuna)
  • Joske – R.Blaumanis "Skroderdienas Silmačos" (1955, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Ješka – A.Upītis "Zaļā zeme", atj. (1955, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Cirtējs – P.Rozītis "Ceplis", atj. (1955, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Dons Lodoviko Herkado – F.Šillers "Dons Karloss" (1955, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Augusts Pulvermahers – A.Grigulis "Karavīra šinelis" (1955, režisore V.Baļuna)
  • Augstmanis – Rainis "Jāzeps un viņa brāļi" (1956, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Rumbaiņa dēls – V.Lācis "Zvejnieka dēls" (1956, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Skolotājs Miroiju – M.Sebastianu "Nezināmā zvaigzne" (1956, režisors Ž.Katlaps)
  • Bebris – Ž.Grīva "Sniga sniegi" (1957, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Kauliņu metējs – M.Zīverts "Āksts" (1957, režisors A.Jaunušāns)
  • Gastons Rjē – A.Dimā "Kamēliju dāma" (1957, režisors K.Pamše)
  • Teodors – A.Grigulis "Baltijas jūra šalc" (1957, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Mikele – E. de Filipe "Filumena Marturano" (1958, režisors A.Jaunušāns)
  • Ipolits Sestroreckis – N.Pogodins "Trešā, patētiskā" (1958, režisors K.Pamše)
  • Jānis Zītars – V.Lācis "Zītaru dzimta" (1958, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Krauklīšu Pēteris – A.Deglavs "Rīga" (1958, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Pablo – A.Kasona "Trešais vārds" (1959, režisors K.Pamše)
  • Jonels – V.J.Popa "Take, Janke un Kadars" (1959, režisors K.Pamše)
  • Viktors Boicovs – A.Arbuzovs "Esi sveicināta, mīlestība!" (1960, režisors A.Jaunušāns)
  • Amajaks Varlamjans – A.Širvanzade "Armenuī" (1960, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Ļevanovičs – K.Krapiva "Kas smejas pēdējais" atj. (1960, režisore V.Baļuna)
  • Klaids Grifitss – T.Draizers "Amerikāņu traģēdija" (1960, režisors K.Pamše)
  • Kleins – F.Kūns "Nībelungu kredīts" (1961, režisors K.Pamše)
  • Hermanis – V.Panova "Atvadas baltajām naktīm" (1961, režisors A.Jaunušāns)
  • Hamlets – A.Kusani "Centra uzbrucējs mirs rītausmā" (1962, režisors Ž.Katlaps)
  • Raimons – A.Upīts "Žanna d'Arka" (1962, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Krustiņš – R.Blaumanis "Pazudušais dēls" (1962, režisors Ž.Katlaps)
  • Mocarts – A.Puškins "Mazās traģēdijas" (1963, režisors J.Zariņš)
  • Miks Nigulis – G.Priede "Miks un Dzilna" (1963, režisors A.Jaunušāns)
  • Federiko Garsia Lorka – Ž.Grīva "Noziegums Granadā" (1964, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Juris Indrups – V.Lācis "Juris Indrups" (1964, režisori A.Amtmanis-Briedītis un K.Pamše)
  • Sebastians – V.Šekspīrs "Divpadsmitā nakts" (1964, režisors J.Zariņš)
  • Ivans Ņesterenko – M.Šolohovs "Plēsums" (1964, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Joske – R.Blaumanis "Skroderdienas Silmačos", atj. (1965, režisors A.Amtmanis-Briedītis)
  • Marats – A.Arbuzovs "Mans nabaga Marats" (1965, režisore V.Baļuna)
  • Armīns Turks – G.Priede "Tava labā slava" (1965, režisors A.Jaunušāns)
  • Tita Nane – K.Goldoni "Kjodžas skandāls" (1966, režisors A.Jaunušāns)
  • Rakstvedis – K.Treņovs "Ļubova Jarovaja" (1966, režisors A.Jaunušāns)
  • Reno-Pikārs – Ž.Robērs "Satikšanās" (1966, režisors O.Šalkonis)
  • Ģirts Pakalns – H.Gulbis "Viena ugunīga kļava" (1967, režisors J.Bebrišs)
  • Aleksandrs Maškovs – V.Rozovs "Absolventu salidojums" (1967, režisors M.Kublinskis)
  • Pēteris Lapiņš – L.Purs "Redzēt jūru" (1968, režisors J.Bebrišs)
  • Roberts Čilterns – O.Vailds "Ideāls vīrs" (1968, režisors A.Jaunušāns)
  • Ļeņins – M.Šatrova lugas "Sestais jūlijs" fragments uzvedumā "Tas brīvestības zelta rīts" (1969)
  • Joske – R.Blaumanis "Skroderdienas Silmačos", atj. (1969, režisori A.Amtmanis-Briedītis, A.Jaunušans)
  • Vilis Krūms – H.Gulbis "Mans mīļais, mans dārgais" (1969, režisors J.Bebrišs)
  • Ivans Petrovičs Voiņickis – A.Čehovs "Tēvocis Vaņa" (1969, režisors J.Bebrišs)
  • Ļeņins – M.Šatrovs "Sestais jūlijs" (1970, režisors J.Bebrišs)
  • Ovens Glendovers – V.Šekspīrs "Henrijs IV" (1970, režisors M.Kublinskis)
  • Tēvs – L.Pirandello "Seši tēli meklē autoru" (1970, režisors J.Bebrišs)
  • Indriķis – V.Lācis "Piecstāvu pilsēta" (1970, režisors A.Jaunušāns)
  • Indriķis – V.Lācis "Putni bez spārniem" (1971, režisors A.Jaunušāns)
  • Fičūrs – F.Molnārs "Lilioms" (1971, režisors A.Jaunušāns)
  • Fredis – P.Putniņš "Paši pūta, paši dega" (1972, režisors A.Jaunušāns)
  • Profesors, Vaitasis – K.Saja "Tātad dzīvoju" (1972, režisors M.Kublinskis)
  • Kardināls Čibo – A. de Misē "Lorencačo" (1973, režisors A.Jaunušāns)
  • Apolons Murzaveckis – A.Ostrovskis "Vilki un avis" (1973, režisore V.Baļuna)
  • Antons Linums – H.Gulbis "Silta, jauka ausainīte" (1973, režisors A.Jaunušāns)
  • Kurpnieks – F.Garsia Lorka "Brīnumaina kurpniece" (1974, režisors M.Kublinskis)
  • Pijārs – R.Rolāns "Kolā Briņons" (1974, režisors A.Jaunušāns)
  • Hmeliks – O.Zahradnīks "Zvanu solo" (1974, režisore V.Baļuna)
  • Semenčuks – M.Šatrovs "Laika prognoze rītdienai" (1975, režisors M.Kublinskis)
  • Nikolajs Dimerijs – L.Helmane "Rudens dārzs" (1975, režisors A.Jaunušāns)
  • Grāfs Almaviva – P.K.Bomaršē "Trakā diena jeb Figaro kazas" (1976, režisors J.Bebrišs)
  • Armīns – H.Gulbis "Kamīnā klusu dzied vējš" (1977, režisors J.Bebrišs)
  • Džordžs Skaders – T.Viljamss "Jaunības putns ar saldo balsi" (1977, režisors A.Jaunušāns)
  • Briedis – A.Upīts "Laikmetu griežos" (1977, režisors A.Jaunušāns)
  • Luijs XIV – M.Bulgakovs "Moljērs" (1978, režisors A.Šapiro)
  • Paskvāle – E.Skarpeta "Skrandaiņi un augstmaņi" (1978, režisors A.Jaunušāns)
  • Cēzars Oktāvijs – V.Šekspīrs "Jūlijs Cēzars" (1979, režisors A.Jaunušāns)
  • Andersons – B.Šovs "Velna māceklis" (1979, režisors E.Freibergs)
  • Teicējs, 2.runasvīrs – M. un R. Kaudzītes "Mērnieku laiki" (1980, režisors A.Jaunušāns)
  • Dīcmanis – J.Bondarevs "Krasts" (1980, režisors M.Kublinskis)
  • Eskals – V.Šekspīrs "Dots pret dotu" (1981, režisors J.Bebrišs)
  • Aleksandrs Hamilkārs – I.Žamiaks "Hamilkāra kungs" (1981, režisors M.Kublinskis)
  • Frišvagars – R.Blaumanis "Ugunī" (1982, režisors A.Jaunušāns)
  • Trommels, laupītāju vadonis – M.Zariņš "Didrika Taizeļa brīnišķīgie piedzīvojumi" (1982, režisors A.Jaunušāns)
  • Tihons Ivanovičs Lohovs – E.Braginskis "Istaba" (1983, režisors I.Adermanis)
  • Vilhelms Vīks – S.Hristova "Atbrīvota" (1984, rež. H.Dancberga)
  • Modests – P.Pētersons "Meteors" (1984, režisors P.Pētersons)
  • Laika vecis – Rainis "Uguns un nakts" (1985, rež. A.Jaunušāns)
  • Kungs, ārsts – E. de Filipo "De Pretore Vinčenco" (1986, rež. E.Freibergs)
  • Ernsts Jannings – E.Manns "Nirnberga... 1948..." (1986, rež. A.Jaunušāns)
  • Johans – L.Stumbre "Sarkanmatainais kalps" (1987, režisors M.Kublinskis)
  • Oberšefs – P.Pētersons "Tikai muzikants" (1987, rež. P.Pētersons)
  • Lords Talbots – F.Šillers "Marija Stjuarte" (1989, režisors M.Kublinskis)
  • Kronis – L.Stumbre "Kronis" (1989, režisors M.Kublinskis)
  • Longins Laukmanis – A.Eglītis "Bezkaunīgie veči" (1990, režisors M.Kublinskis)
  • Klibais – Rainis "Spēlēju dancoju" (1991, rež.O.Kroders)
  • Asesors Braks – H.Ibsens "Heda Gablere"(1991, režisors M.Kublinskis)
  • Zamuels – A.Saulietis "Ķēniņs Zauls"(1992, režisors O.Kroders)
  • Portjess – S.Moems "Aplis" (1993, rež. E.Freibergs)
  • Kontini Verkēze – K.Makkalova "Dziedoņi ērkšķu krūmā" (1993, rež. M.Kublinskis)

Avoti: wikipedia.org, timenote.info

Nav pesaistītu vietu

    loading...

        Saistītās personas vārdsSaitesDzimšanas datumsMiršanas datumsApraksts
        1Lilija KubileLilija KubileSieva20.03.192327.03.2013
        2
        Ernests DaugavietisSievas/vīra tēvs00.00.188500.00.1978
        3Elza Daugaviete LapukinaElza Daugaviete LapukinaSvaine07.07.191500.00.2008
        4Oļģerts KrodersOļģerts KrodersDarba biedrs09.08.192110.10.2012
        5Ārijs GeikinsĀrijs GeikinsDarba biedrs14.02.193610.02.2008
        6Kārlis PamšeKārlis PamšeDarba biedrs31.03.191709.09.2015
        7Ingrīda AndriņaIngrīda AndriņaDarba biedrs23.06.194417.09.2015
        8Elvīra BaldiņaElvīra BaldiņaDarba biedrs11.08.1919
        9Milda KlētnieceMilda KlētnieceDarba biedrs11.03.191528.08.2008
        10Helēna RomanovaHelēna RomanovaDarba biedrs28.07.192812.10.1987
        11Ņina LeimaneŅina LeimaneDarba biedrs08.06.192109.01.1999
        12Edgars GirgensonsEdgars GirgensonsDarba biedrs06.07.194324.03.1977
        13Lilija SniedzeLilija SniedzeDarba biedrs16.07.192212.02.2008
        14Alfrēds JaunušansAlfrēds JaunušansDarba biedrs24.03.191924.06.2008
        15Romāns GrabovskisRomāns GrabovskisDarba biedrs08.11.194528.11.2017
        16Gunārs CilinskisGunārs CilinskisDarba biedrs23.05.193125.07.1992
        17Harijs AvensHarijs AvensDarba biedrs21.10.191027.12.1976
        18Juris LejaskalnsJuris LejaskalnsDarba biedrs11.03.193529.10.2006
        19Elza RadziņaElza RadziņaDarba biedrs10.02.191718.08.2005
        20Astrīda KairišaAstrīda KairišaDarba biedrs08.04.194113.01.2021
        21Armands ReinfeldsArmands ReinfeldsDarba biedrs09.05.196522.02.2021
        22Maiga GrīnbergaMaiga GrīnbergaDarba biedrs11.11.192431.12.2018
        23Ints  BurānsInts BurānsDarba biedrs02.05.194110.06.2008
        24Aivars BogdanovičsAivars BogdanovičsDarba biedrs21.09.194107.09.2022
        25Velga VīlipaVelga VīlipaDarba biedrs04.02.194002.04.2018
        26Dzintra KlētnieceDzintra KlētnieceDarba biedrs17.02.194614.12.2016
        27Vaironis JakānsVaironis JakānsDarba biedrs20.06.192729.12.2008
        28Harijs OzolsHarijs OzolsDarba biedrs10.11.196325.05.2015
        29Nauris KlētnieksNauris KlētnieksDarba biedrs17.10.193823.00.2010
        30Juris PļaviņšJuris PļaviņšDarba biedrs02.03.193420.06.2008
        31Mihails KublinskisMihails KublinskisDarba biedrs12.04.193928.03.2020
        32Herberts LīkumsHerberts LīkumsDarba biedrs29.03.190207.10.1980
        33Lidija FreimaneLidija FreimaneDarba biedrs06.03.192018.01.1992
        34Kārlis PabriksKārlis PabriksDarba biedrs13.04.189820.01.1977
        35Antra LiedskalniņaAntra LiedskalniņaDarba biedrs22.10.193020.04.2000
        36Haralds TopsisHaralds TopsisDarba biedrs24.09.191409.12.1989
        37Mihails GruzdovsMihails GruzdovsDarba biedrs12.12.195312.02.2023
        38Karps KlētnieksKarps KlētnieksDarba biedrs04.10.191012.09.1992
        39Velta LīneVelta LīneDarba biedrs28.08.192331.12.2012
        40Arno UpenieksArno UpenieksDarba biedrs20.03.193328.11.2018
        41Vera BaļunaVera BaļunaSkolotājs18.09.190417.04.1978

        Nav norādīti notikumi

        Birkas